Grupa przestępcza zarobiła co najmniej 10 mln zł na nielegalnym hazardzie

Fot. Aresztowanie podejrzanego, policja
0 6 183

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie procederu polegającego na nielegalnym urządzaniu gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.

Na polecenie prokuratora, 13 listopada 2019 roku funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze.

W toku śledztwa ustalono, iż w okresie ponad dwóch lat zorganizowana grupa przestępcza urządzała nielegalne gry na automatach w lokalach wynajmowanych na podstawione osoby.

Wśród zatrzymanych są osoby, które pełniły rolę kierowniczą w ramach tej grupy przestępczej lub zajmowały się ustalonymi, przydzielonymi im zadaniami, to jest dostarczaniem pieniędzy na depozyty przeznaczone na wypłaty wygranych, pobieraniem pieniędzy z automatów do gier, dostarczaniem automatów do lokali, z których automaty te zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy podczas kontroli celno – skarbowych, konserwacją i naprawą automatów w lokalach, zatrudnianiem i nadzorowaniem pracowników obsługujących klientów w lokalach.

W wyniku opisanego procederu sprawcy osiągnęli korzyść majątkową w kwocie co najmniej 10 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty

Trzem osobom prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą – czyn kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk i zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.Siedem osób usłyszało zarzuty uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej ( art. 258 par. 1 kk – zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności.).

Ponadto osobom tym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw polegających na nielegalnym urządzaniu gier na automatach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Są to czyny kwalifikowane z art. 107 par. 1 i 3 kks w związku z art. 37 par. 1 pkt 2 i 5 kks zagrożone karą do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności Jednej osobie zarzucono pomocnictwo do przestępstwa z art. 107 § 1 i 3 kks.

Zabezpieczono mienie

W toku realizacji czynności śledczych przeprowadzono przeszukania w 20 miejscach, będących zarówno lokalami, w których urządzano nielegalne gry na automatach, jak
i miejscami zamieszkania podejrzanych, w celu zabezpieczenia automatów do gier, dokumentacji, nośników elektronicznych oraz środków finansowych pochodzących
z przestępstwa.

Czynności te realizowane były w Gdańsku oraz innych miejscowościach na terenie województwa pomorskiego.

W rezultacie tych działań zabezpieczono na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze majątkowym mienie ruchome, w tym ponad 300 tysięcy złotych, trzy samochody, laptopy, komputery, telefony, itp. Zabezpieczono również 53 automaty do gier
o łącznej wartości 636 tysięcy złotych oraz gotówkę wyjętą z automatów w kwocie ponad 63 tysiące złotych.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, prokurator skierował do sądu wobec trzech podejrzanych wnioski
o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec siedmiu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Pięciu z tych siedmiu podejrzanych zostało zobowiązanych do złożenia poręczeń majątkowych w kwotach od 5 do 50 tysięcy złotych.

Śledztwo na charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza postawienia zarzutów także innym osobom biorącym udział w nielegalnym urządzaniu gier na automatach.

Źródło: PK.gov

Zostaw odpowiedź