Grupa przestępcza z Wrocławia miała wyłudzać nieruchomości

fot. pixabay
1 2 901

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było m. in. wyłudzanie nieruchomości.

W grudniu 2018 roku prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym: Mariuszowi M., Lucynie M., Joannie K., Annie M., Fabianowi I., Ryszardowi D. i Mariuszowi J.

Co zarzucono podejrzanym

Podejrzanym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu na szkodę osób fizycznych oraz wyłudzanie nieruchomości i ruchomości pod pozorem zawarcia umowy pożyczki. Łączna wartość wyłudzonych przez sprawców nieruchomości i ruchomości to kwota 2 770 000 złotych.

Mechanizm działania grupy 

Mechanizm działania grupy polegał na werbowaniu jej uczestników, głównie osób, które nabywały jedynie formalnie dla siebie nieruchomości. Wprowadzali oni w błąd pokrzywdzonych, co do rzeczywistych warunków umów pożyczki zawieranych między nimi a podmiotami gospodarczymi, którymi w rzeczywistości zarządzał Mariusz M. i inne działające na jego polecenie osoby.

Kierowali pokrzywdzonych do współpracującej z nim kancelarii notarialnej

Sprawcy wykorzystywali również brak zdolności osób zawierających pożyczki do należytego rozpoznania znaczenia i skutków podejmowanego działania. Przedstawiali nierzetelne i podstępnie wprowadzające w błąd oferty dotyczące udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości lub ruchomości dużych wartości. Ponadto przygotowywali dokumentację niezbędną do podpisania aktu notarialnego, a następnie kierowali pokrzywdzonych do współpracującej z nim kancelarii notarialnej, gdzie następowało zawarcie umów pożyczek przed ściśle określonym notariuszem.

Sprawcy podejmowali następnie działania w celu uniknięcia zwrotu należnej wierzytelności poprzez zmienianie nazw i siedzib firm oraz dokonywali stosownych wpisów w księdze wieczystej przewłaszczonej nieruchomości, celem nabycia prawa własności po znacznie zaniżonej wartości nieruchomości i ruchomości dużej wartości będących w posiadaniu pokrzywdzonych.

Środki zapobiegawcze 

Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia o zastosowanie wobec czwórki podejrzanych tj. Mariusza M., Lucyny M., Joanny K., Mariusza J. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wniosek prokuratora został uwzględniony przez sąd.

Wobec pozostałych tj. Ryszarda D. i Fabiana I. i Anny M. prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

1 komentarz
  1. Nocoment mówi

    Mariusz M tak samo wykiwał ludzi w nieruchomości we Wrocławiu pod nazwą rezydencja ołtaszyn przy ul. Strachowskiego budował to przez kilka lat… środki z kredytu na budowe przeznaczał na kupno po okazyjnej cenie innych nieruchomości i w tym czasie kiedy ekipa budowlana budowała budynek on obracał pieniędzmi aż do momentu kiedy doszło do płatności a on nie miał czym zapłacić bo nie udało mu się tego sprzedać drożej… oszukiwał mieszkańców… budynek ma bardzo duże wady budowlane…jest zbudowany niezgodnie z projektem a wiele wad jest ukrytych pod tynkami albo foliami, które służą do zaklejenia okien aby nie widać było ze za szybą jest mur ….. kierownicy budowy uciekali z budowy… wiec ten który się tam podpisał na koniec był dobrze opłacony skoro się podłożył…. na koniec wszystkim mieszkańcom dla których winien był kary umowne wystawił wezwanie do zapłaty jakoby metraż się zwiększył… problem w tym, że się nie zwiększył… bo podstawił swojego geodete, który policzył mu powierzchnie użytkową ze ściankami działowymi… a tak się nie robi… tyle, że naiwni ludzie popłacili mu po kupe tysięcy…. bo się wystraszyli, że nie przeniosą własności….

Zostaw odpowiedź