Grupa przestępcza wyłudziła 12 mln zł obracając m.in. wodą smakową

fot.pixabay
0 1 961

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w obrocie produktami spożywczymi

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje postępowanie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu wodą smakową i artykułami spożywczymi. Na polecenie prokuratora 25 września i 8 października 2019 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego 3 członków grupy.

Międzynarodowe działania grupy, blisko półtora miliona złotych nienależnego zwrotu podatku VAT

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2014-2016, na terenie Polski, Czech i Słowacji, działała grupa przestępcza, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi w zakresie podatku VAT, na kwotę ponad 12 milionów złotych, w związku z obrotem różnego rodzaju towarami, w tym wodą smakową, innymi artykułami spożywczymi oraz granulatami tworzyw sztucznych.

Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Ponadto członkowie grupy dopuszczali się również przestępstw tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych firm, tzw. „słupów”. W zakresie handlu wodą smakową działalność grupy przestępczej doprowadziła do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie prawie 1,5 miliona złotych.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym prokurator przedstawił  zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia oszustw podatkowych i wyłudzenia podatku VAT ( art. 258 par. 1 kk, 299 kk i in.), za co grozi kara pozbawienia wolności
do lat 10.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwotach od 10.000,00 zł do 40.000,00 zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Dotychczas w toku postępowania przedstawiono zarzuty 14 osobom.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź