Grupa przestępcza oszukała ubezpieczalnie na ponad 10 mln zł

Fot. Aresztowanie podejrzanego, policja
0 2 418

Policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na szkodę trzech towarzystw ubezpieczeniowych.

Część podejrzanych zajmowała się pozyskiwaniem nowych klientów dla towarzystw ubezpieczeniowych i podawała się potencjalnym klientom za przedstawicieli tych towarzystw. Inne osoby współpracowały z agencją ubezpieczeniową, która pośredniczyła w zawieraniu umów ubezpieczeniowych z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Podejrzani wprowadzali w błąd towarzystwa ubezpieczeniowe co do rzetelności zawieranych umów ubezpieczenia m.in. poprzez podanie fałszywych informacji o wysokości zarobków wnioskodawców – nowych klientów, oraz co do zamiaru wywiązania się klientów z warunków podpisanych umów. Następnie, po zawarcia umowy na drogie ubezpieczenia na życie, w początkowym okresie umowy ubezpieczeniowej w zastępstwie wnioskodawców uiszczali składki na poczet zawieranych umów. Miało to na celu uzyskania prowizji od towarzystw ubezpieczeniowych. Po otrzymaniu prowizji umowy ulegały rozwiązaniu.

Przestępczy proceder prowadzony był w latach 2014-2015. Członkowie grupy przestępczej wyłudzili od towarzystw ubezpieczeniowych ponad 10 milionów złotych tytułem nienależnych prowizji. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Podczas ostatniej realizacji w sprawie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 3 osoby. Podejrzani to 2 kobiety w wieku 49 i 33 lat oraz 51-letni mężczyzna. Wszyscy są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Wobec wszystkich osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju i dozoru policyjnego, a dodatkowo wobec 51-letniego mężczyzny i 49-letniej kobiety poręczenia majątkowe w kwocie 20 tys. złotych.

Dotychczas zarzuty w sprawie usłyszało 28 osób – mieszkańców Śląska oraz innych województw. Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi 10 lat więzienia. Wobec 8 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 15 osób poręczenie majątkowe.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie podejrzanych – m.in. nieruchomości oraz udziały w spółkach. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź