Grupa przestępcza mogła wyłudzić nawet 247 milionów złotych. Oskarżono już 62 osoby.

Fot. Pixabay
0 1 582

Wczoraj (16 czerwca 2020 roku) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymali kolejnych dwóch podejrzanych w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie towarami oraz usługami, wystawianiu nierzetelnych faktur VAT oraz praniu brudnych pieniędzy.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, celem przeprowadzenia z ich udziałem czynności procesowych tj. ogłoszenia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanych.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym, którzy z ich popełnienia uczynili sobie stałe źródło dochodu, zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Realizowane czynności są kolejnym etapem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Obecnie zatrzymani współpracowali z osobami, którym w śledztwie zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przeprowadzane w chwili obecnej czynności pozwolą na sfinalizowanie kolejnego wątku śledztwa. Obejmuje on ustalony „łańcuch” osób i podmiotów uczestniczących w wystawianiu i przekazywaniu nierzetelnych faktur oraz związany z tym obrót pieniędzy.

Jak ustalono osoby uprawnione do reprezentacji poszczególnych podmiotów przekazywały pieniądze za wystawienie fikcyjnych faktur, a następnie zwrotnie przyjmowały określone środki pieniężne z potrąceniem prowizji. Materiał dowodowy wskazuje, że przekazano w ten sposób blisko 6 milionów złotych.

W sprawie tej w 2018 roku skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko 51 osobom, w tym kierownictwu grupy przestępczej, gdzie łączna wartość uszczupleń należności Skarbu Państwa, wynikająca z zarzutów objętych aktem oskarżenia, została określona na kwotę ponad 247 milionów złotych.

Ponadto w kwietniu bieżącego roku, kolejnym aktem oskarżenia objęto 11 osób.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź