Grupa kradła auta na terenie Rosji, wywoziła je na teren UE i wracała samolotem po kolejne

fot. przestępcy kradli auta marki Toyota
0 1 567

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko czterem osobom, w tym trzem obywatelom Federacji Rosyjskiej oraz jednemu obywatelowi Białorusi.

Są oni oskarżeni o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Zajmowali się kradzieżami i przerabianiem numerów identyfikacyjnych samochodów marki Toyota Land Cruiser oraz podrabianiem dokumentów rejestracyjnych dotyczących tych pojazdów, a następnie ich sprzedażą.Grupa kradła samochody w Rosji.

W toku postępowania prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalili, że grupa działała w okresie od lipca 2016 roku do czerwca 2018 roku w Terespolu, na terenie Rosji i Niemiec.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że z terenu Rosji wprowadzane są do Niemiec wartościowe samochody osobowe, głównie marki Toyota. Pojazdy pochodziły z dokonanych na terenie Rosji kradzieży i posiadały przerobione numery identyfikacyjne oraz dokumenty potwierdzające dane tego auta.

Z ustaleń prokuratorów wynikało, iż ustalona grupa osób dokonywała wprowadzenia takich aut na teren Unii Europejskiej. Kierowcy wracali samolotami do Rosji, zaś pojazdy pozostawały na terenie Unii Europejskiej. Następnie były wywożone do Afryki. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że do Polski przez drogowe przejście graniczne w Terespolu mogło wjechać co najmniej 57 samochodów marki Toyota.

Podział ról

Prokuratorzy ustalili, że poszczególni członkowie mieli w strukturze grupy do wykonania określone zadania. Część z nich zajmowała się kradzieżami samochodów, inni przerobieniem jego numerów identyfikacyjnych i dokumentów potwierdzających dane tego auta oraz prawo do jego użytkowania. Kolejni członkowie grupy dokonywali znalezienia nabywców, a także wyprowadzali samochody z terenu Rosji i dostarczali je odbiorcy.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie 

W toku postępowania prokurator przedstawił czterem osobom w tym Egorowi R. Vladimirowi R. Dimirtiowi N. Vladimirowi G. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Ponadto trzech mężczyzn jest oskarżonych o czyn z art. 291 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294 par. 1 kodeksu karnego. Jeden z mężczyzn jest podejrzany o czyn z art.  291 par. 1 kodeksu karnego.

Ponadto mężczyźni są oskarżeni o przestępstwa posłużenia się nieautentycznymi dowodami rejestracyjnymi samochodów, tj. o czyn z art. 270 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 65 par. 1 kodeksu karnego.

Wobec wszystkich oskarżonych na wniosek prokuratora jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź