Grupa fałszywych funkcjonariuszy odpowie m.in. za porwanie adwokata i napady z bronią

fot. pixabay
0 1 210

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Członkom tej grupy zarzuca się, że podszywając się pod funkcjonariuszy publicznych dokonali  szereg napadów z bronią w ręku.

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdański w dniu 6 maja 2019 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej w latach 2014-2015 m.in. Gdańsku, Ostródzie, Elblągu i Koszalinie.

Według ustaleń prokuratury tworzący zorganizowaną grupę przestępczą Jakub K., Maciej B., Arkadiusz R., Bogdan B., Jacek F., Arkadiusz K. i Marcin Sz. pod pozorem kontroli drogowej dokonali szereg napadów z użyciem broni palnej, podając się za funkcjonariuszy publicznych (CBŚP, Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej).

Wykorzystywali do tego specjalnie zakupione samochody (Skoda Superb, Opel Vectra), światła błyskowe koloru niebieskiego, tablice z wyświetlaczem „Policja”, lizaki policyjne, mundury, kamizelki taktyczne i wiele innych rzeczy, przy czym podejrzani mieli dopuścić się tych przestępstw w różnych konfiguracjach personalnych.

Członkowie grupy przestępczej przed olsztyńskim sądem będą odpowiadać m.in. za uprowadzenie gdańskiego adwokata w 2015 r.

Oskarżonym zarzuca się, że podając się za funkcjonariuszy CBŚP, pod pozorem kontroli drogowej zatrzymali osobowe audi, po czym używając młota, wybili szybę w aucie i uprowadzili podróżującego nim adwokata.

Następnie, grożąc mu obcięciem palca i pozbawieniem życia, próbowali go zmusić do wypłacenia 1 mln zł w zamian za uwolnienie, po czym w dniu 30 czerwca 2015 r. uwolnili go na drodze w okolicy Ostródy, jednocześnie nadal żądając od pokrzywdzonego zapłaty okupu w terminie 7 dni.

Akt oskarżenia w tej sprawie liczy w sumie aż 63 zarzuty i oprócz wyżej wymienionych obejmuje jeszcze siedem innych osób, które są podejrzane m.in. o pomocnictwo w popełnieniu niektórych przestępstw zarzucanych głównym oskarżonym.

Najwięcej zarzutów w tej sprawie, bo aż 14 ciąży na Jakubie K. w tym m.in. udział w handlu znaczną ilością narkotyków , próbę zabójstwa trzech osób, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji, a także posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci dwóch pistoletów i jednego karabinka maszynowego wraz z dużą ilością amunicji.

źródło: olsztyn.so.gov.pl

Zostaw odpowiedź