Gang wysadzając bankomaty zarobił 1,5 mln złotych

Fot. zdjęcie podglądowe
0 2 940

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu 4 osoby zostały tymczasowo aresztowane za włamania do bankomatów poprzez ich wysadzenie w powietrze. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 38 do 43 lat, mieszkańcy województwa lubuskiego.

Szereg włamań do różnych bankomatów

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące szeregu kradzieży z włamaniem popełnionych w okresie od 2 marca 2021 roku do 23 marca 2021 roku na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Przedmiotem tych przestępstw były bankomaty różnych placówek finansowych.

Intensywne działania organów ścigania, w tym czynności operacyjne prowadzone przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pozwoliły na ustalenie sprawców, którymi okazali się  Mariusz G., Marek S., Sławomir B. oraz  Krzysztof R.

Skradziono ponad 1,5 miliona złotych

Jak wynika z materiałów śledztwa, mężczyźni doprowadzili do wysadzenia w powietrze sześciu bankomatów. Do tego celu użyli łatwopalnego gazu, który po wpompowaniu do wnętrza bankomatu powodował jego eksplozję i uszkodzenie, ułatwiając dostęp do zgromadzonej w nim gotówki. Działając w ten sposób sprawcy zabrali pieniądze w łącznej kwocie ponad 1,5 miliona złotych oraz uszkodzili mienie o wartości prawie 200 tysięcy złotych.

Zatrzymania i zarzuty

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu mężczyźni zostali zatrzymani w dniu 7 kwietnia 2021 roku. Po doprowadzeniu do prokuratury usłyszeli zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu przy dokonaniu trzech kradzieży z włamaniem oraz dwukrotnego usiłowania zaboru pieniędzy z bankomatów, przy zastosowaniu metody „na wybuch” (art. 279 § 1 k.k. i art. 13 § 1 k.k. w związku z art. 279 § 1 k.k.). Stawiane zarzuty obejmują także uszkodzenie mienia (art. 288 § 1 k.k.) oraz działania w warunkach powrotu do przestępstwa – recydywy (art. 64 § 1 k.k.).

Ponadto w trakcie przeszukania pomieszczeń i osób, funkcjonariusze policji ujawnili, a następnie zabezpieczyli telefony komórkowe, butlę gazową oraz samochód marki Porsche Cayenne, którym poruszali się podejrzani podczas popełnienia zarzucanych im przestępstw, a także pieniądze w kwocie 100 tysięcy euro.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.  Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu podzielił argumentację prokuratora zawartą we wnioskach i zastosował areszt wobec wszystkich podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Zostaw odpowiedź