Gang „paliwowy” wyłudził prawie 20 mln zł

fot. pixabay
0 917

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu oskarżonym w sprawie dotyczącej działania zorganizowanej grupy przestępczej handlującej paliwami w latach 2012 -2013.

Śledztwo prowadzone było przy współpracy Prokuratury z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, iż składająca się z czterech osób zorganizowana grupa przestępcza powołała co najmniej dwa podmioty gospodarcze, z których jeden zajmował się wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towaru w postaci oleju napędowego w ramach Unii Europejskiej.

Natomiast drugi podmiot gospodarczy nabywał odprawiony olej napędowy od wewnątrzwspólnotowego nabywcy i sprzedawał go nabywcy finalnemu.

W związku z tym, że podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabywa je z zerową stawka podatku od towarów i usług, a sprzedaje je na terytorium kraju ze stawką 23% powstaje po jego stronie zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej całej wartości tego podatku.

By uniknąć kontroli podatkowej sprawcy zarejestrowali podmioty gospodarcze na podstawione osoby jednocześnie pilnując by na koncie bankowym podmiotu nie występowały środki finansowe znacznej wysokości.

Następnie oskarżeni przekazywali nieprawdziwe dane co do faktycznego obrotu firmy Urzędowi Skarbowemu. Działając w ten sposób narazili w okresie od października 2012 roku do sierpnia 2013 roku Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 19.293.755 złotych.

Jednej z oskarżonych osób zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, trzem innym udział w tej grupie.

W stosunku do oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczenia majątkowego jak również dokonano zabezpieczenia majątkowego.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź