Dzięki świadkowi koronnemu CBŚP rozbiło grupę pseudokibiców Górnika Zabrze

fot. akcja CBŚP, policja
0 11 106

Śląska prokuratura we współpracy z Katowickim CBŚP dokonali rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich.

Na polecenie prokuratora 14 maja 2019 roku zatrzymano oraz doprowadzono z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych łącznie 17 osób.

Wszyscy po doprowadzaniu od Prokuratury usłyszeli zarzuty. Sąd zastosował łącznie wobec szesnastu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zatrzymanie podejrzanych miało być możliwe dzięki współpracy Pawła A. ps. „Egon”. Jest to świadek koronny, który pogrążył gang Psycho Fans założony przez kibiców Ruchu Chorzów.

Prokuratorzy ustalili, że w skład zorganizowanej grupy przestępczej wchodziły m.in dwa gangi kierowane przez Łukasza Cz. ps. „Boruta” oraz Łukasza F.  Dotychczas zatrzymano 30 ich członków.

Te dwie grupy wchodziły w skład większej zorganizowanej siatki przestępczej kierowanej przez Arkadiusza L., która rozpoczęła działalność przestępczą w 2011 roku, początkowo na terenie Zabrza, a następnie rozszerzając swoją dzielność na teren innych miast w tym Gliwic, Bytomia, i Bielska Białej.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zasadniczą działalnością przestępczą grupy był obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy jak również dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw tych substancji.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że od 2016 roku w skład grupy kierowanej przez Arkadiusza L. wchodziła również bojówka pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich, którą kierował Krzysztof M. ps. „Mara”.

Członkowie grupy trenowali sztuki walki i brali udział w walkach organizowanych zwłaszcza w kategorii MMA. Liderzy grupy w krótkim czasie na telefoniczne wezwanie potrafili zgromadzić kilkudziesięciu członków bojówki gotowych do udziału w bójkach, pobiciach, zastraszeniach.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa kierowana przez Arkadiusza L. miała charakter zbrojny. Jego członkowie używali krótkiej broni palnej lub broni gazowej, siekier, maczet, noży i kijów bejsbolowych.

fot. zabezpieczona broń, policja

Prokurator przedstawił zatrzymanym aż 80 zarzutów. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemytu i wprowadzania do obrotu hurtowych ilości narkotyków, udziału w bójce z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, pobić, gróźb, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, niszczenia mienia, a także pozbawienie wolności i usiłowanie uprowadzenia.

W toku czynności przeszukania przeprowadzonych u podejrzanych dokonano zabezpieczenia narkotyków w postaci 4 kilogramów kokainy, kilkuset gramów marihuany.

Ponadto zabezpieczono amunicję, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki, gadżety klubowe. Jednocześnie prokurator dokonał zabezpieczenia pieniędzy w kwocie ponad 170 tysięcy złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają dalszych  zatrzymań w tej sprawie.

Przestępstwa narkotykowe zarzucone podejrzanym zagrożone są kara do 12 lat pozbawienia wolności.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź