Dorobili klucz, wyłączyli alarmy i okradli hurtownię na prawie 3 mln zł

0 914

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko ośmiu podejrzanym. Siedmiu mężczyznom zarzucono dokonanie włamania do magazynu hurtowni poprzez otworzenie „dopasowanym” kluczem drzwi wejściowych do pomieszczeń socjalnych, a następnie wyłączenie systemu alarmowego i zasilania elektrycznego i kradzież mienia wielkiej wartości w postaci alkoholu, baterii, zapalniczek, prezerwatyw oraz papierosów różnych marek o łącznej wartości 2 milionów 823 tysięcy 106 złotych. Doszło do tego w nocy z 22 na 23 października 2017 roku.

 

Śledztwo w tej sprawie nadzorował Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, a prowadzili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Ustalenia śledztwa wykazały, że sprawcy, wśród których znajduje się osoba zajmująca stanowisko kierownicze w szczecińskiej strukturze pokrzywdzonej spółki, planowali przez dłuższy czas popełnienie zarzucanego im czynu zabronionego i przygotowywali się do niego. Podczas „skoku” korzystali ze specjalistycznych środków technicznych, a także kilku pojazdów transportowych.

W toku realizowanych czynności procesowych ujawniono u sprawców środki pieniężne stanowiące korzyści uzyskane z popełnienia przedmiotowego czyny, które zabezpieczono oraz odzyskano część skradzionego mienia.Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani

Śledztwo okazało się rozwojowe. W jego toku, dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Policji, ustalono nie tylko tożsamość sprawców włamania, ale również tożsamość pasera, który pomógł sprawcom przestępstwa ukryć skradziony towar. W związku z powyższym mężczyzna ten usłyszał między innymi zarzut popełnienia przestępstwa z art. 291 par. 1 kodeksu karnego.

Mężczyzna ten dopuścił się również przestępstwa z art. 55 ust. 3 i art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Również za nie odpowie on przed Sądem.

Podczas śledztwa, na wniosek prokuratora, wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Ten środek zapobiegawczy stosowany był wobec nich także w dacie skierowania aktu oskarżenia.

Pięciu spośród ośmiu podejrzanych było w przeszłości karanych sądownie.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo kradzieży z włamaniem grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Paserowi, któremu zarzucono również między innymi przestępstwo z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Zostaw odpowiedź