DEA aresztowało kolejnego narkobarona z list najbardziej poszukiwanych przestępców

Fot. Rubén Velázquez Aceves "El Ingeniero", mat. prasowe
0 7 065

Rubén Velázquez Aceves „El Ingeniero” to jeden z dowódców kartelu Jalisco New Generation. Narkobaron znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców przez DEA.

Prokuratura krajowa przez pewien czas utrzymywała w sekrecie aresztowanie Acevesa. „El Ingeniero” został schwytany przez funkcjonariuszy amerykańskiej agencji narkotykowej 18 lipca w Calle Azahares, kiedy wychodził ze swojego samochodu.

Dla bezpieczeństwa został przetransportowany do bazy wojskowej w Zapopan. Z lotniska samolotem dostarczono go do Tapachula, po czym trafił do zakładu karnego o najwyższym stopniu bezpieczeństwa w Villa Comaltitlán.

Velázquez Aceves to weteran kartelu CJNG. Przemytnik urodził się 17 października 1954 roku w Guadalajara. DEA od 2013 roku uznaje go za jednego z najważniejszych ludzi pracujących dla „El Mencho”. „El Ingeniero” wraz z José Alcalá Gaytán „El Actitud” mieli nadzorować dostawy narkotyków z Meksyku do kilku stanów w USA.

Fot. informacja DEA o poszukiwanym narkobaronie

Dwaj funkcjonariusze działający pod przykrywką oraz liczne nagrania z podsłuchów potwierdzili kluczową rolę w przemycie marihuany, kokainy, metamfetaminy i heroiny z Reynosa oraz Tijuany do amerykańskich stanów Kalifornia, Illinois i Nowy Jork.

W wyniku śledztwa prowadzącego do „El Ingeniero” policja zabezpieczyła 4,7 ton marihuany, 316 kg kokainy, 2,3 kg heroiny, ponad 1,1 miliona dolarów w gotówce oraz broń palną.

Kilka dni temu aresztowany został inny narkobaron, boss kartelu Santa Rosa de Lima – „El Marro”.

„El Marro” w rękach policji. Służby odnalazły narkobarona, zanim zrobili to zabójcy z CJNG

Źródło: Borderland Beat

Zostaw odpowiedź