Członkowie grupy przestępczej na terenie Polski i Niemiec dokonywali oszustw „na policjanta”

fot. policja
0 1 684

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko pięciu mężczyznom, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie trzynastu przestępstw przeciwko mieniu polegających na dokonywaniu oraz usiłowaniu dokonania na terenie całej Polski i na terenie Niemiec oszustw metodą „na funkcjonariusza Policji”.

W toku postępowania ustalono, że mężczyźni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na doprowadzaniu osób pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy.

Podejrzani telefonowali do osób pokrzywdzonych, a następnie podczas rozmowy telefonicznej wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, informując ich o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej i konieczności przekazania w związku z tym środków pieniężnych.

Pokrzywdzeni będący najczęściej osobami w podeszłym wieku przekazywali pieniądze na różne sposoby w tym, wyrzucając gotówkę przez okno, pod którym czekał jeden ze sprawców, w celu jej odbioru lub przekazywali ją wskazanej osobie, a niekiedy wykonywali przelewy pieniężne na wskazany rachunek bankowy.

W ten sposób podejrzani w ośmiu przypadkach skutecznie wyłudzili od pokrzywdzonych kwotę łącznie 143.578,13 złotych. Ponadto w pozostałych pięciu przypadkach usiłowali oni wyłudzić kolejne 108.675,00 złotych.

W wyniku podjętych działań sprawcy zostali ustaleni, a następnie zatrzymani. Oskarżeni to osoby wieku od 36 do 63 lat, którzy działali na terenie Szczecina, Krakowa, Pruszkowa, Warszawy i innych miejscowości w Polsce oraz na terenie Niemiec.

W oparciu o poczynione ustalenia prokurator przedstawił mężczyznom zarzut działania z ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz trzynaście zarzutów dotyczących dokonania i usiłowania dokonania oszustwa. Zarzuty obejmują okres od marca 2018 roku do sierpnia 2018 roku.

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec czterech sprawców środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, które było stosowane także w dniu kierowania aktu oskarżenia do sądu. Oskarżeni byli w przeszłości karani sądownie.

Za zarzucane przestępstwa sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź