CBŚP z Wrocławia wspólnie z KAS i Prokuraturą Krajową rozbiło kolejną grupę przestępczą

fot. jeden z zatrzymanych
0 6 583

Policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie z Krajowa Administracją Skarbową i Prokuraturą Krajową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o oszustwa, pranie pieniędzy i przestępstwa karno-skarbowe.

Z ustaleń Śledztwa wynika, że Skarb Państwa mógł być narażony na straty sięgające ponad 9,2 mln zł. Członkowie grupy dodatkowo są podejrzani o oszustwa na kwotę ok. 10 mln zł na szkodę niemieckich firm.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu prowadzą śledztwo pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Od początku tego roku prowadzone są intensywne czynności dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej od marca 2017 roku do stycznia 2019 roku na terenie wielu województw, przede wszystkim dolnośląskiego.

fot. zabezpieczona broń

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy prawdopodobnie łamali prawo w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatków przy obrocie towarami w postaci komponentów paszowych. Szacowana wartość uszczupleń Skarbu Państwa ujawniona na obecnym etapie postępowania wynosi co najmniej 9,2 mln zł.

Wszystko wskazuje także na to, że przez nielegalną działalnością grupy pokrzywdzone zostały spółki niemieckie. Ci przedsiębiorcy wydawali towar tj.: śrutę sojową, za który nie otrzymywali zapłaty. W tym przypadku straty oszacowano na około 10 mln zł.

Do sprawy zatrzymano już 16 podejrzanych. Ostatni mężczyzna wpadł w tym tygodniu w Katowicach. Wszystkie zatrzymane osoby były sukcesywnie doprowadzane do wrocławskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej, gdzie przedstawiano im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw m.in.: karno-skarbowych, prania pieniędzy czy oszustw.

Śledztwo jest rozwojowe i prowadzone są dalsze czynności.

Zostaw odpowiedź