CBA aresztowało byłego wiceministra finansów pod zarzutem masowego wyłudzania VAT

fot. CBA
0 1 780

Były wiceminister finansów, pełniący w latach 2008-13 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa na kwotę 3 mld zł.

Funkcjonariusze z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wykonywali czynności w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku.

Śledztwo dotyczy m.in. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2008-2015, w tym ministra finansów oraz podległych mu pracowników.

W efekcie działań śledczych CBA były wiceminister finansów usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków w zakresie tworzenia i zmian regulacji prawnych, mających przeciwdziałać nieprawidłowościom (wyłudzeniom) w podatku VAT.

Ustalenia CBA wskazują, że straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 3 mld złotych.

Maciej G. naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości.

W rezultacie jeszcze tego samego dnia, w ciągu dwóch godzin, projekt ustawy został zmieniony – poinformowała białostocka prokuratura.

Dotyczyło to projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Były wiceminister finansów  usłyszał zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku.

Prokurator zastosował wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze – poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. złotych oraz zakaz opuszczania kraju.

Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: cba.gov.pl

Zostaw odpowiedź