Były prezes Widzewa podejrzany ws. SKOK Wołomin. Biznesmen usłyszał 45 zarzutów

fot. Andrzej P., materiały prasowe
0 1 742

22 maja 2019 roku Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp., na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec podejrzanego Andrzeja P.

Podejrzany został zatrzymany na polecenie prokuratora początkiem bieżącego tygodnia w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp.  śledztwem dotyczącym wyłudzeń kredytów i pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie.

Usłyszał 45 zarzutów

Podejrzanemu zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych pożyczek i kredytów ze SKOK w Wołominie na podstawione osoby, w oparciu o poświadczające nieprawdę dokumenty. Zarzuty dotyczą okresu od 2010 do 2014 roku.

Ponadto A.P. usłyszał 19 zarzutów związanych z dostarczaniem poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów, umów o pracę, druków ZUS RMUA ze spółek bezpośrednio powiązanych z podejrzanym tj. Plus H2O Drinki Sp. z o.o. (aktualnie +H2O Drinki Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej), Andy Sp. z o.o.

Jak ustalono w toku postępowania podejrzany brał udział w ustanawianiu hipotek na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości w oparciu o poświadczające nieprawdę operaty szacunkowe, celem zabezpieczenia pożyczek i kredytów uzyskiwanych ze SKOK w Wołominie.

Podejrzanemu grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

19 pożyczek i kredytów na blisko 45,4 miliona złotych

Tak opisane działanie podejrzanego doprowadziło do uzyskania ze SKOK w Wołominie co najmniej 19 pożyczek i kredytów o łącznej wartości 45.383.000 złotych.

Jak ustalono w toku śledztwa, osobami które w zamian za uzyskanie pieniężnej korzyści majątkowej godziły się za namową A.P. do uzyskiwania ze SKOK w Wołominie pożyczek i kredytów na swoje dane osobowe, były najbliższą rodziną podejrzanego i pracownikami prowadzonych przez niego firm.

Pranie brudnych pieniędzy

Podejrzanemu ogłoszono również 25 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy.

Historia uzyskanych w toku śledztwa rachunków bankowych i bazy systemu SKOK.com pozwoliła na ustalenie, że uprzednio wyłudzone ze SKOK w Wołominie pożyczki i kredyty, przekazywane były w dużej części bezpośrednio ze SKOK w Wołominie na rachunki bankowe spółki Plus H2O Drinki Sp. z o.o., a także na rachunki bankowe żony i syna, do których podejrzany miał stosowne pełnomocnictwo.

Kwota zarzutów związanych z podejrzeniem popełnienia przez podejrzanego przestępstwa prania brudnych pieniędzy wynosi aktualnie co najmniej 19.553.900 złotych.

Śledztwa dotyczące przestępstw związanych z działalnością SKOK w Wołominie

Sprawy dotyczące działającej na terenie Polski w okresie od lutego 2009 roku do października 2014 roku zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie nadzorowane są obecnie w trzech prokuraturach tj. Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie, Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku oraz w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie prowadzone są dwa śledztwa.

Głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był P. P., do 2012 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie, ściśle współpracujący z byłymi członkami zarządu tj. prezesem i vice prezesami.

W toku prowadzonych postępowań badanych jest co najmniej 1500 pożyczek i kredytów na łączną kwotę 2.511.339.850,00 złotych.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź