Bonus RPK wspierany przez kolegów z branży muzycznej. Odbędzie się seria koncertów

fot. plakat koncertu
0 3 138

Oliwier Roszczyk znany bardziej jako Bonus RPK, nie został pozostawiony przez kolegów z branży muzycznej, w trudnej dla niego sytuacji. Znajomi artyści rapera postanowili wesprzeć go grając serię koncertów pod hasłem „murem za Bonusem”. Pierwszy z nich odbędzie się już 6 lipca w warszawskim klubie „Poziomy”. 

Przypomnijmy – w lipcu 2018 roku, za rzekomą sprzedaż ponad 25 kilogramów narkotyków  artysta został skazany na karę 5,5 roku więzienia oraz przepadek mienia w wysokości 500 tys. zł.

Proces rapera, to jeden z wątków działalności rozpracowanej przez policję grupy Marka Cz. ps. Rympałek. Cz. to jeden z najbardziej znanych gangsterów lat 90. ubiegłego wieku, który, zdaniem śledczych, po latach odsiadki wrócił do przestępczego fachu i na wielką skalę zorganizował handel narkotykami.

Podczas pierwszej rozprawy przed sądem zasiadło w sumie 12 osób, wśród nich znaleźli się m.in. Arkadiusz K. ps. Arek z Żoliborza (syn Stefana, szefa gangu żoliborskiego zastrzelonego w styczniu 2000 roku w wyniku walki o wpływy grup przestępczych) oraz właśnie Bonus RPK.

Akt oskarżenia, oparty był jednak w głównej mierze na zeznaniach skruszonych gangsterów, którym prokuratura przyznała status małych świadków koronnych czyli tzw. sześćdziesiątek. Ich zeznania uznane zostały za wiarygodne. Żaden z 12 oskarżonych nie przyznawał się do winy.

Bonus od początku twierdził, że zeznania świadków to pomówienia. Sąd jednak nie dał mu wiary.

Po ogłoszeniu wyroku, tak skomentował swoją sytuację:

„5 i pół roku bezwzględnego więzienia plus prawie pół miliona złotych do oddania… Tak mnie dziś potraktował sąd na Kocjana… Jedynym dowodem w mojej sprawie są zeznania skruszonych świadków koronnych.. Oprócz słowa przeciwko słowu nie ma na mnie nic co mogłoby świadczyć o tym, że handlowałem narkotykami !!!

Rozumiem, zakup kontrolowany, podsłuchy, bilingi czy namacalny towar poddany ekspertyzie… Ale nic z tych rzeczy.. Jakby tego było mało, jako dowód w sprawie, wzięli moją twórczość, co już w ogóle jest chore !!!

Tak właśnie wygląda sprawiedliwość w Polsce… Jeden skruszony bandyta, który przyznaje się do popełnianych przez niego przestępstw, bez skrupułów pomawia 100 osób i robi to tylko i wyłącznie dla dobra własnej dupy !!! Teraz on sobie z uśmiechem na twarzy lata po wolności, a ja muszę iść do pierdla !!! Jakby tego było mało chcą zabrać mi to na co pracowałem długie lata, prowadząc legalnie firmę odzieżową, tworząc muzykę i pomagając przy tym innym…

Natomiast świadek, który mnie pomawia to recydywista przy którym w dniu zatrzymania, znaleźli kilka sztuk ostrej broni, którą trzymał na swoim balkonie, czyli w moim mniemaniu był gotów nawet kogoś zabić !!!”

W maju tego roku odbyła się rozprawa apelacyjna, w której sąd postanowił podtrzymać wyrok.

„Wyrok uzasadniono tym, że świadkowie, którzy mnie obciążyli, są wiarygodni. Wszyscy, którzy zaprzeczali, jakobym miał się zajmować narkotykami, są niewiarygodni. Pytanie: Jak się bronić? Na ten moment przegrałem” – komentował Bonus chwilę po wyroku.

Artyści ze środowiska hiphopowego, a także twórcy inicjatywy poprawaprawa.pl nie pozostawili Oliwiera bez pomocy. Utworzono zbiórkę pieniędzy, która ma pomóc artyście i jego rodzinie w spłacie potężnej kwoty wyznaczonej przez sąd (link do zbiórki https://pomagam.pl/bonusrpk-rodzina), a także postanowiono rozpocząć cykl koncertów, z których dochód zostanie przekazany na pomoc rodzinie rapera.

fot. plakat koncertu

Na pierwszym koncercie, który odbędzie się 6 lipca w klubie „Poziomy”, w Warszawie, pojawią się tacy artyści jak Borixon, Reto, Małolat, Jongman, Książę Kapota i sam Bonus RPK. Będzie to prawdopodobnie zaczątek serii koncertów, które odbędą się w całym kraju.

Należy zaznaczyć, że nagłośnienie sprawy Bonusa ma na celu pomóc nie tylko bezpośrednio jego osobie ale przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa i ustawodawców na przestarzałe i dziurawe polskie prawo, mogące skazywać ludzi, jedynie na podstawie zeznań „skruszonych” przestępców.

Raper planuje odwoływać się od wyroku i wnieść o kasację w Sądzie Najwyższym.

W najbliższym czasie dostanie jednak najprawdopodobniej wezwanie do odbycia kary.

Zostaw odpowiedź