„Al Capone” z Gabonia prawdopodobnie nie wyjdzie już na wolność

fot. Gaboń, google maps
0 6 868

Krakowski Sąd Apelacyjny utrzymał karę łączną dożywocia dla Władysława Ch., ps. Al Capone. Oskarżony chciał, by w poczet tej kary zaliczyć mu także inny wyrok dożywocia. Sąd stwierdził jednak, że nie ma takiej możliwości, nie uwzględnił apelacji i nie połączył wyroków.

 

Według krakowskiej prokuratury, „Al Capone” był przywódcą jednej z groźniejszych organizacji przestępczych, które działały w południowej Polsce w latach 90. XX w.

Jej członkowie byli bezwzględni, działali z niezwykłym okrucieństwem, chcąc przejąć rynek narkotyków, kontrolować agencje towarzyskie i przestępczość samochodową. W kilku procesach Władysław Ch. i jego współpracownicy zostali skazani m.in. na kary dożywocia za siedem zabójstw.

W jej poczet nie zaliczył jednak innego wyroku dożywocia, wskazanego przez Władysława Ch. W apelacji zarówno oskarżony, jak i jego obrońca domagali się uchylenia wyroku w sprawie kary łącznej i uwzględnienia w kolejnym wyroku łącznym drugiego dożywocia.
W piśmie do sądu Władysław Ch. napisał jednak, że „złożył wniosek o wydanie wyroku łącznego jedynie z przyczyn formalnych, bo on nie popełnił zbrodni i przestępstw, za które go skazano”.

Sąd apelacyjny utrzymał jednak wyrok w sprawie kary łącznej. Uznał, że sąd pierwszej instancji w sposób prawidłowy rozpoznał sprawę i prawidłowo połączył wyroki w orzeczonej karze łącznej, nie uwzględniając kolejnego dożywocia.

Jak stwierdził, w świetle obowiązujących poprzednio przepisów wskazany przez oskarżonego wyrok dożywocia nie nadaje się do połączenia. Nie jest tak, że oskarżony wybiera sobie wyroki, na podstawie których sąd ma wydać karę łączną – wskazał także sąd w uzasadnieniu. Wyrok jest prawomocny.

Według prawników, sprawa dwóch wyroków dożywocia do wykonania, choć wydaje się paradoksalna i abstrakcyjna, nie ma jednak tylko wymiaru formalnego.

50-letni obecnie Władysław Ch. odbył już 20 lat kary i gdyby oba dożywocia połączono w jedną karę łączną, po odbyciu kolejnych 10 lat mógłby ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Taki warunek orzekł sąd w jednym z tych wyroków.

W przypadku obowiązywania obydwu wyroków, Władysław Ch. nawet, gdyby skorzystał z warunkowego przedterminowego zwolnienia w ramach jednego wyroku dożywocia, nadal będzie miał do wykonania drugą karę. W ten sposób prawdopodobnie nie będzie mógł wyjść na wolność.

Więcej o gangu Władysława Ch. dowiesz się tutaj :

 

Źródło: Onet.pl

Zostaw odpowiedź