Akt oskarżeniu przeciwko 9 osobom, które naraziły Skarb Państwa na stratę ponad 74 mln

fot.pixabay
0 1 166

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych.

Jak wynika z ustaleń śledztwa grupa działała na terenie kilku miast województwa śląskiego, w okresie od października 2012 roku do stycznia 2016 roku.

Jej członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu handlowego wyrobów akcyzowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych i bez opłacania należnego Skarbowi Państwa podatku.

Grupę przestępczą założyło dwóch mężczyzn w wieku 62 i 59 lat, którzy również kierowali grupą. Wynajęli oni magazyny na terenie Będzina, Dąbrowy Górniczej i Rudy Śląskiej, w których ulokowali nielegalne wytwórnie tytoniu.

W fabrykach pracowały osoby, w tym 3 obywateli Ukrainy, które obsługiwały maszyny do ciecia tytoniowych liści, suszyły krajankę tytoniową, pakowały ją i rozwoziły do odbiorców. Natomiast organizatorzy procederu zajmowali się dostawą liści tytoniu oraz sprzedażą wyprodukowanej krajanki i papierosów.

Szacuje się, że w okresie objętym zarzutami, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wytworzyli ponad 13 ton krajanki tytoniowej, a także co najmniej 41 760 000 sztuk papierosów, co naraziło Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w łącznej wysokości ponad 74 miliony złotych.C

Dwie osoby oskarżono o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, nielegalne wytwarzanie wyrobów akcyzowych, a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających m.in. na nieujawnieniu właściwemu organowi przedmiotu i podstawy opodatkowania. Przestępstwa te są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

Pozostałym siedmiu osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalne wytwarzanie wyrobów akcyzowych oraz udzielenie pomocy do produkcji wyrobów tytoniowych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź