Akcja CBA: 1500 „pustych faktur” na 41 mln zł

fot. CBA
0 1 881

Agenci CBA zatrzymali trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym osobę odpowiedzialną za zorganizowanie i kierowanie grupą a także dwóch słupów wystawiających fikcyjne faktury VAT.

Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy tworząc pozory legalnej działalności, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł dokumentując pozorną sprzedaż.

Następnie występowali o zwrot naliczonego VAT czym wyrządzili szkodę w mieniu Skarbu Państwa na co najmniej 9.5 mln zł. Grupa działała na ternie Polski i Czech od 2014 do 2017 roku.

Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty. W styczniu br. CBA zatrzymało już do tej sprawy dwie osoby.

Lista podejrzanych i zatrzymanych przez CBA może się wydłużyć. Śledczy nadal  pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

Zostaw odpowiedź