6 policjantów z Żor trafiło do aresztu

0 1 012

fot. zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

Sąd w Gliwicach na wniosek Prokuratury Okręgowej podjął w czwartek decyzję o tymczasowym aresztowaniu sześciu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Żorach. Są oni podejrzani o przyjmowanie łapówek od kierowców. Grozi im do 10 lat więzienia.

 

Sześciu policjantów zostało zatrzymanych we wtorek przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Według śledczych – kilku policjantów z drogówki w Żorach w zamian za łapówki w różnych kwotach „przymykało oko” na wykroczenia popełnianie przez kierowców, a w niektórych przypadkach także przestępstwa – prowadzenie w stanie nietrzeźwości.

Jak podaje prokuratura, zdarzało się, że policjanci w zamian za łapówki wypisywali kierowcom mandaty za inne wykroczenia niż te, których się faktycznie dopuścili. Do większości z zarzucanych policjantów przestępstw miało dochodzić na drodze krajowej nr 81, tzw. wiślance, oraz na drogach dojazdowych do autostrady A1. Według śledczych policjanci z drogówki mieli przyjmować łapówki najczęściej od kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

Funkcjonariuszom postawiono zarzut z art. 228 § 3 Kodeksu Karnego „Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.” Prokuratura apeluje do osób, które mogą mieć istotne informacje w tej sprawie. Mogą kontaktować się z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach.

– Jednocześnie informuję , że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. „nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.” – podkreśla rzeczniczka gliwickiej prokuratury.

źródło: RMF24/POLSATNEWS/DZIENNIKZACHODNI

Zostaw odpowiedź