6 najlepszych gangsterskich seriali na HBO GO

fot. "Prawo ulicy"
1 33 664

HBO GO to kolejna platforma streamingowa, na której znaleźć możemy masę filmów i seriali. Poniżej lista 6 najlepszych, naszym zdaniem produkcji, o tematyce kryminalnej. (Listę możecie porównać z tą Netflixa.) 

1. Rodzina Soprano (1999-2007)

„Rodzina Soprano” jest uznawana za jeden z najlepszych seriali, w całej historii telewizji. Sama produkcja była wielokrotnie nagradzana, a jej bohaterowie i odgrywane przez nich sceny, na stałe zapisały się w popkulturze.

Dla części aktorów zetknięcie się ze światem przestępczym to nie pierwszyzna. Kliku z nich z nich, można bowiem zobaczyć w innych produkcjach gangsterskich, inni natomiast mieli w swojej przeszłości spore problemy z prawem. (O mrocznych sekretach aktorów z „Rodziny Soprano” można przeczytać w osobnym artykule.)

Opis fabuły jest tutaj zbędny. Każdy fan mafijnych klimatów, z pewnością choć raz obejrzał cały serial od deski do deski.

 

fot. „Rodzina Soprano”

2. Zakazane Imperium (2010-2014)

Rewelacyjna opowieść produkcji HBO o Ameryce czasów prohibicji. Jej twórcą jest jeden ze scenarzystów „Rodziny Soprano” – Terence Winter. Serial przedstawia wnikliwy obraz Ameryki czasów prohibicji. Mentalność ludzi, ich zwyczaje, pragnienia i namiętności.

USA lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Enoch „Nucky” Thompson (Steve Buscemi) jest prominentnym politykiem, który sprawuje kontrolę nad Atlantic City w czasach prohibicji. Utrzymuje on intensywne kontakty z całą śmietanką miasta. Nie tylko z funkcjonariuszami organów państwowych, ale też z półświatkiem. Nie ma nikogo, kogo by nie znał. Te stosunki pozwalają mu beztrosko żyć i nie zadręczać się problemami codzienności.

Co prawda policjanci i agenci służb specjalnych uważnie przyglądają się procederowi nielegalnego rozlewania alkoholu i handlowi nim w okolicy. Niewielu jednak zastanawia się nad tym, skąd ten z pozoru uczciwy polityk czerpie pieniądze na tak wystawne i pełne przepychu życie.

W serialu ujrzeć można sylwetki takich postaci jak Arnold Rothstein, Al Capone czy Lucky Luciano.

fot. „Zakazane imperium”

3. Gomorra (2014-obecnie)

Na ulicach Neapolu władzę sprawuje potężna camorra, która kontroluje mieszkańców całego miasta. Gdy przywódca organizacji – Pietro Savastano (Fortunato Cerlino) niespodziewanie trafia do więzienia, jego miejsce zajmuje trzydziestoletni Ciro Di Marzio (Marco D’Amore).

Wkrótce rozpoczyna się walka o władzę, w którą angażują się żona Savastano, Imma (Maria Pia Calzone), oraz jego największy rywal – Salvatore Conte (Marco Palvetti) a w późniejszym czasie także jego syn Gennaro.

Gomorra wywołała niemałe zamieszanie w serialowej branży. Do jej największych atutów należą klimat, nieprzewidywalność i inspiracja prawdziwymi postaciami.

fot. „Gomorra”

4. Prawo ulicy (2002-2008)

Serial ukazuje ciemną stronę miasta Baltimore. Policjanci to w większości zmęczeni służbą, marzący o karierze, zwykli ludzie. Politycy to krętacze, a przestępcy na ulicach czują się bezkarni. Jednak w tych trzech grupach zawsze znajdzie się ktoś, kto nadal posiada większe wartości i który dąży do tego, by pogrążone w narkotykach i oszustwach miasto stało się lepsze.

Jimmy McNulty (Dominic West) i jego zawodowa partnerka Shakima Greggs (Sonja Sohn) zrobią wszystko, aby przestępcy odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Gdy jeden z miejscowych dilerów narkotykowych zostaje oczyszczony z zarzutów o popełnione morderstwo, Jimmy postanawia działać.

Wraz z Shakimą, która jest jego jedynym sojusznikiem, wytacza prywatną wojnę narkotykowym baronom. Dwójka nieustraszonych partnerów stojących zawsze po stronie prawa, zrobi wszystko, aby przywódcy podziemnego gangu, jak najszybciej znaleźli się za kratkami.

Serial jest wysoko ocenianą produkcją zarówno na polskich jak i zagranicznych stronach poświęconych kinematografii. Uznawany za jeden z najlepszych show stworzonych przez HBO GO.

fot. „Prawo ulicy”

5. Ślepnąc od świateł (2018) 

Kolejna oryginalna produkcja HBO GO, tym razem polska. Jej fabuła jest oparta na książce o tym samym tytule autorstwa Jakuba Żulczyka, który jest także odpowiedzialny za powstawanie serialu.

Kuba (Kamil Nożyński debiutujący jako aktor – członek hiphopowego składu Dixon37) to znany warszawski diler. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, drogie ubrania, dobry samochód.

Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientami są politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Mężczyzna obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior). Ich wspólnym szefem jest Jacek (Robert Więckiewicz). Jedyną bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).

Kuba jest zmęczony swoim życiem – chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko – kupuje więc dwa bilety w jedną stronę. Wylot za tydzień, do Argentyny. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw.

W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – tymi, które podjął i tymi, które jeszcze przed nim.

Serial, mimo iż jest bardzo świeży (premiera miała miejsce pod koniec października) narobił już sporo szumu nie tylko w Polsce, ale i daleko poza jej granicami. Widzowie zachwycają się idealnie dobraną muzyką, doskonałymi dialogami i genialną grą Jana Frycza czy Roberta Więckiewicza. Warto także pochwalić samego Nożyńskiego, który jako amator, wykreował postać, nieodbiegającą poziomem od tych granych przez występujące w serialu gwiazdy kina i teatru.

fot. „Ślepnąc od świateł”

6. Uciekinierzy (2011 – obecnie)

Oryginalna produkcja HBO opowiada o czterech mężczyznach, którzy zostają zwerbowani przez wpływowy chilijski kartel narkotykowy. Jego szefową jest kobieta – Kika Ferragut (Claudia Di Girólamo), która stawia przed nimi zadanie mające odmienić ich dotychczasowe życie. Mężczyźni mają zająć się przerzutem wartej miliony dolarów kokainy z Boliwii do chilijskiego portu Iquique.

Niestety, operacja okazuje się wielką porażką. Natura jednak nie znosi próżni, a interes – cokolwiek by się nie działo – musi kręcić się dalej. Mroczny serial sensacyjny, który obnaża kulisy biznesu narkotykowego w Ameryce Południowej.

fot. „Uciekinierzy”

źródło: HBO GO /Mafia PL

 

 

 

 

1 komentarz
  1. Cardozo mówi

    Może to kwestia gustu, ale pominięcie „Sr. Avila” to grzech ciężki:)
    Jak dla mnie gangsterski serial nr 1, w Polsce praktycznie nieznany i niedoceniany, bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Zdecydowanie polecam!

Zostaw odpowiedź