200 funkcjonariuszy w obławie na gang okradający TIR-y. 10 osób w aresztach

fot. działania cbśp
0 4 337

Kradli towar z tirów w kilku krajach Europy, następnie sprzedawali go głównie w Polsce. Działalność grupy zakończyli policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. Podczas akcji, w której uczestniczyli także policjanci z KWP w Katowicach i Gorzowie Wlkp., BOA KGP, Czech, Austrii i Niemiec oraz funkcjonariusze z KAS-u zatrzymano, a następnie aresztowano 10 podejrzanych. Odzyskano także towar wart ponad 500 tys. zł.

Śledztwo jest prowadzone od wielu miesięcy przez policjantów z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie kradli towary z samochodów ciężarowych metodą na tzw. „plandekę”.

Celem sprawców był przede wszystkim drogi sprzęt elektroniczny, ale byli także zainteresowani markową odzieżą, kosmetykami oraz innymi wartościowymi towarami. Do tego typu przestępstw dochodziło w nocy na polskich oraz zagranicznych parkingach znajdujących się przy drogach ekspresowych i autostradach. Do policjantów docierały sygnały o takich zdarzeniach z Danii, Austrii, Włoch, Czech oraz Słowacji.

Z ustaleń policjantów wynika, że sposób działania grupy był zawsze podobny. Po dokładnym sprawdzeniu parkingu i upewnieniu się, że kierowcy śpią, nacinali plandeki naczep, sprawdzając jakiego rodzaju ładunek jest przewożony. Kradzież odbywała się tuż po znalezieniu atrakcyjnego towaru.

fot. jeden z zatrzymanych

Jednorazowe straty pokrzywdzeni szacowali na setki tysięcy złotych. Według śledczych grupa mogła działać od co najmniej 2 lat. W tym czasie stworzyli dosyć hermetyczną strukturę, w której występował wyraźny podział ról i zadań. Wszystko wskazywało także na to, że w przestępczą działalność może być zamieszanych kilku mieszkańców Gorzowa Wlkp.

Po zebraniu materiału dowodowego, policjanci CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wlkp. przygotowali działania. W ogromnym przedsięwzięciu wzięło udział około 200 funkcjonariuszy. Oprócz CBŚP z Gorzowa Wlkp. uczestniczyli w nim również policjanci CBŚP z Zarządów w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Gorzowie Wlkp. oraz z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W realizacji udział wzięli także funkcjonariusze Policji czeskiej, austriackiej i niemieckiej, co wynikało ze wspólnych działań koordynowanych przez Europol. Wszystkie czynności osobiście nadzorował prokurator prowadzący śledztwo.

Podczas akcji wsparcia udzielili funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Specjaliści z tej instytucji, szczególnie z zakresu informatyki śledczej oraz obrotu gospodarczego i podatkowego uczestniczyli m.in. w przeszukaniach przeprowadzonych w podmiotach gospodarczych oraz udostępnili mobilne biuro.

Efektem akcji było zatrzymanie 10 podejrzanych. Pierwsze 6 osób wpadło w okolicach Skwierzyny, gdzie właśnie był rozładowywany skradziony towar. Kolejne 4 osoby zatrzymano w Gorzowie Wlkp. Czynności w sprawie wykonywano również w Poznaniu, w Gliwicach oraz w woj. opolskim. Podczas realizacji przeszukano 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanych.

fot. jeden z zatrzymanych

W wyniku prowadzonych działań zabezpieczono liczne dowody oraz  odzyskano towar skradziony z dwóch transportów (kilkaset szt. sprzętów AGD, czy elektronarzędzi ogrodowych) o wartości ponad 500 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody (porsche, mercedes, bmw, audi) należące do podejrzanych o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł. Śledczy wystąpili o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych w wysokości blisko 800 tys. zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy. Dzięki sprawnym działaniom prokuratorów z Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. oraz na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. już po 48 godzinach od zatrzymania wszyscy trafili na trzy miesiące do aresztu.

Zostaw odpowiedź