18-osobowy gang przemycał narkotyki z Hiszpanii do Polski

fot.pixabay
0 5 302

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 18 osobom oskarżonym o przemyt narkotyków z Hiszpanii oraz ich dalszą dystrybucję na terenie Polski.

Zarzuty wobec dwóch głównych podejrzanych dotyczą udziału w okresie od czerwca 2015 roku do maja 2017 roku w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na przemycie marihuany z Hiszpanii do Polski oraz przemytu z tego kraju do Polski prawie 2 ton marihuany, a także uprawy krzewów konopi, z których wytworzyli marihuanę o wadze około 10 kilogramów. Mężczyźni usłyszeli po kilkanaście zarzutów popełniania tego typu przestępstw.

Pozostali oskarżeni odpowiedzą za przemyt kokainy o łącznej wadze około 3 kilogramów z Holandii do Polski (narkotyki ukryte były w samochodzie osobowym, w przedniej jego części w miejscu po zdemontowanej poduszce powietrznej), a także obrót znaczną ilością narkotyków: marihuany, kokainy oraz amfetaminy. Sprawcy sprzedali setki kilogramów narkotyków o wartości kilku milionów narkotyków dilerom, którzy następnie dostarczyli je indywidualnym klientom.

Główni oskarżeni przemycili narkotyki do Polski przy pomocy pracowników firm transportowych. Narkotyki ukryte były w sprzęcie m.in. w sprzęcie AGD na paletach z suszonymi pomidorami oraz chipsami. Zarzuconych im czynów dopuścili się w czasie kiedy przed Sądem Okręgowym w Krakowie prowadzone było przeciwko nim postępowanie za wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Jeden z nich był wcześniej skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności za takie przestępstwo.  W tym przypadku odpowiada w warunkach recydywy.

Oskarżeni to osoby w wieku od 20 do 46 lat, wśród nich jest jedna kobieta. Większość z nich nie przyznała się do popełniania zarzuconych im czynów i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.
Przestępstwo wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości środków odurzających jest zbrodnią zagrożoną karą 15 lat pozbawienia wolności. Za udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków oskarżonym grożą kary 12 lat pozbawienia wolności.

źródło:

Dział Prasowy 
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź