16 cudzoziemców oskarżonych o przemyt ludzi przez polską granicę

fot. aresztowanie podejrzanych, SG
0 1 515

Skierowaniem aktów oskarżenia do sądu zakończyły się dwa postępowania przygotowawcze prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Świecku. Oskarżonych zostało trzynastu obywateli Wietnamu oraz trzech obywateli Ukrainy, którzy organizowali nielegalną migrację i udzielali pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy innym cudzoziemcom.

Od lipca ubiegłego roku funkcjonariusze z PSG w Świecku prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach w sprawie organizowania nielegalnego przekroczenia granicy cudzoziemcom.Sprawa miała swój początek 17 lipca 2019 r. kiedy to patrol SG zatrzymał dziewięciu obywateli Wietnamu, usiłujących przekroczyć nielegalnie granicę do Niemiec. Zatrzymano wówczas również 2 obywateli Ukrainy, którzy udzielali im pomocy.

Śledczy dotarli także do trzeciego obywatela Ukrainy, któremu także przedstawiono zarzut organizowania cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy. Pod koniec 2019 roku Prokurator Prokuratury Rejonowej w Słubicach, który nadzorował śledztwo skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Słubicach o skazanie 9 obywateli Wietnamu oraz 3 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Kolejne postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku zakończyło się w grudniu 2019 r. skierowaniem aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową w Słubicach do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Czterech obywateli Wietnamu oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która od lipca 2018 do maja 2019 roku zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 75 obywatelom Wietnamu. Śledczy ustalili, że organizatorzy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu w Polsce, wyszukiwali kierowców, a także organizowali samochody, którymi przewozili cudzoziemców w ustalone miejsca.

Ponadto przekazywali cudzoziemcom przekraczającym nielegalnie granicę podrobione dokumenty lub dokumenty należące do innych osób.
W trakcie prowadzonego śledztwa funkcjonariusze SG zdołali zabezpieczyć 58,5 tys. złotych.

Wobec podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy oraz poręczenia majątkowe. Cudzoziemcom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: strazgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź