150 firm zaangażowanych w oszustwa podatkowe na kwotę 12 mln zł

fot. pixabay
0 1 092
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje wieloosobowe śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT.
Podmioty zaangażowane w przestępczy proceder (łącznie ponad 150 firm) fakturowały wzajemnie fikcyjne dostawy towarów i usług. Z ustaleń postępowania wynika, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu blisko 5 tys. faktur.
Ustalona wartość uszczupleń podatkowych to co najmniej 12 mln. zł.
Ds. zlecono przeprowadzenie ponad 100 przeszukań w siedzibach podmiotów związanych z działaniem grupy – w celu zabezpieczenia dokumentacji księgowej.
W marcu 2019 r. funkcjonariusze Policji zatrzymali kilkanaście osób, którym prokuratorzy przedstawili zarzuty. W sprawie tej łącznie podejrzane są 22 osoby.
Ośmiu podejrzanych przebywa – na wniosek prokuratora – w areszcie tymczasowym, zaś wobec pozostałych stosowane są nieizolacyjnie środki zapobiegawcze (dozory Policji, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju).
Prokurator wydał w przedmiotowej sprawie szereg postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, obejmujących m.in. pieniądze, wierzytelności, samochody oraz udziały w nieruchomościach o łącznej szacunkowej wartości ponad 3 mln. zł.
Za zarzucone podejrzanym czyny grożą kary od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.
źródło: bydgoszcz.po.gov.pl
Zostaw odpowiedź