Żona „El Chapo” skazana. Emma Coronel Aispuro trafi do więzienia za pomoc w prowadzeniu kartelu Sinaloa

0 6 390

30 listopada zapadł wyrok w sprawie Emmy Coronel Aispuro, której groziła długa odsiadka. Kobieta kilka miesięcy temu przyznała się do stawianych jej zarzutów. 

32-letnia Aispuro od 2007 roku jest żoną Joaquina “El Chapo” Guzmana, jednego z największych przemytników kokainy w historii. Narkobaron wielokrotnie unikał wyroków, uciekając z więzień i żyjąc w ukryciu. Ostatecznie w 2016 roku został schwytany i tym razem nie miał szans na wydostanie się z rąk organów ścigania.

Joaquin został ekstradowany do USA i trafił przed amerykański sąd. W 2019 roku skazano go na dożywocie i 30 lat pozbawienia wolności w związku nie tylko z prowadzeniem kartelu, przemytem narkotyków, ale również zabójstwami.

W lutym 2021 roku w ręce służb wpadła także żona narkobossa. Aispuro została zatrzymana na lotnisku Waszyngton-Dulles. Kobieta trafiła przed sąd, gdzie usłyszała zarzuty i następnie została aresztowana.

Niedługo później Aispuro przyznała się do trzech zarzutów. Dotyczyły one pomocy w wyciągnięciu „El Chapo” z więzienia oraz organizowaniu przemytu narkotyków z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Kobieta była łącznikiem pomiędzy narkobaronem i jego ludźmi. Dzięki temu, że według sądu nie odgrywała kluczowej roli w całym procesie, mogła liczyć na niższy wyrok.

Przed ogłoszeniem wyroku kobieta wyraziła również swoją skruchę – Z całym szacunkiem, chciałabym wyrazić swój żal związany z krzywdą, jaką mogłam komukolwiek wyrządzić i proszę wszystkich obywateli tego kraju o wybaczenie.

Emma Coronel Aispuro w związku z trzema zarzutami, do których się przyznała, została skazana na 36 miesięcy pozbawienia wolności. Jest to bardzo łagodny wyrok, biorąc pod uwagę, że groziło jej nawet 14 lat więzienia. Ponadto kobieta odda 1,5 miliona dolarów.

– Mam nadzieję, że wychowasz swoje córki w innym otoczeniu, niż sama żyłaś dotychczas – Takie słowa sędzia Rudolph Contreras skierował do Aispuro, która prosiła o łagodniejszy wyrok jako matko dwójki dzieci.

Źródło: Reuters / CNN

Zostaw odpowiedź