Żona El Chapo aresztowana. Jest podejrzana o przemyt narkotyków i zorganizowanie ucieczki z więzienia

Fot. Emma Coronel Aispuro, mat. prasowe
0 7 189

Jak informują amerykańskie media, żona jednego z najsłynniejszych przemytników w historii została aresztowana pod zarzutem popełnienia przestępstw narkotykowych.

31-letnia Emma Coronel Aispuro wyszła za Joaquina “El Chapo” Guzmana w 2007 roku. Modelka została zatrzymana na lotnisku w Dulles niedaleko Waszyngtonu. Według śledczych kobieta miała być nie tylko świadoma transakcji narkotykowych, ale także w nich pośredniczyć.

Kiedy w latach 2012-2014 El Chapo ukrywał się przed służbami, jego żona miała dostarczać wiadomości dotyczące narkotykowych interesów. Gdy Guzman w 2014 roku wpadł w ręce policji i trafił do aresztu, Aispuro wciąż działała jako łącznik pomiędzy narkobaronem, a jego ludźmi.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości 31-latka uczestniczyła w organizacji przemytu heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych.

Co więcej, kobieta miała brać udział w zorganizowaniu słynnej ucieczki z 2015 roku, kiedy to pod celą El Chapo wykopano tunel. Jej rolą miało nabycie terenu niedaleko więzienia, zakup broni i opancerzonego pojazdu, a przede wszystkim dostarczenia do zakładu karnego zegarka z funkcją GPS, który pozwolił na zlokalizowanie celi Guzmana.

Ostatecznie El Chapo został schwytany w 2016 roku w Meksyku. Jego żona rozpoczęła planowanie kolejnej ucieczki, jednak nie zdążyła przed ekstradycją. W 2017 roku Guzman został przetransportowany do aresztu w USA.

Jego proces toczył się w sądzie w Nowym Jorku, a ława przysięgłych nie miała wątpliwości co do winy narkobarona. Końcowy wyrok wydał sędzia, który skazał go na dożywotnie pozbawienie wolności oraz dodatkowe 30 lat. Guzman został zobowiązany również do oddania mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

 

Źródło CNN New York Post
Zostaw odpowiedź