Zbigniew M. ps. Carrington

fot. "Carrington"
0 33 093

Kiedy w latach 70.  otwarto granice z NRD, polskie przygraniczne miejscowości zaczęły przeżywać gospodarczy boom. Wiele osób zaczęło utrzymywać się ze sprzedaży  zachodnich towarów. Dekadę później nastąpił kolejny, tym razem znacznie większy rozkwit handlu, a miasta takie jak Zgorzelec zaczęły zapełniać się sklepami i targowiskami, w których kupowali przyjezdni zza zachodniej granicy. Niemcy chętnie przyjeżdżali do Polski gdyż większość towarów mogli kupić po znacznie niższej cenie.

Oprócz handlu przy granicy zaczynał kwitnąć przemyt. Początkowo drobny, plecakowy, w połowie lat 90. stał się już poważnym przedsięwzięciem, do którego nie używano już bagaży i pontonów a samochodów ciężarowych.

Zaczęły się również tworzyć liczne gangi zajmujące się kradzieżami zachodnich aut na terenie Niemiec lub w polskich turystycznych miejscowościach. Były to przede wszystkim Karpacz czy Szklarska Poręba, gdzie zdarzało się, że Niemiec, który przyjeżdżał tylko na zakupy, po wyjściu ze sklepu nie miał już czym wrócić do kraju.

Od przemytu pontonem zaczynał również urodzony w 1966 roku Zbigniew M. Nazwany później „Carringtonem” mieszkaniec niewielkiego Zawidowa, w krótkim czasie stał się największym przemytnikiem w południowo-zachodniej Polsce.

Zbigniew M. ukończył zasadniczą szkołę zawodową a jego pasją było kolarstwo górskie i kulturystyka. Wolny czas spędzał grając w koszykówkę na sali gimnastycznej pobliskiej szkoły podstawowej. „Król spirytusu” jak pisała o nim prasa w połowie lat 90. zarejestrował w Zgorzelcu firmy transportowe zajmujące się początkowo przewozem mebli. Jednak w tirach należących do „Carringtona” przez granicę przewożono głównie potężne ilości włoskiego i francuskiego spirytusu, który w Polsce zmieniał się w wysokogatunkowe alkohole.

Do powstania przemytniczego eldorado w południowo-zachodniej Polsce przyczyniła się w znacznej mierze budowa niepozornego mostu technicznego w Sękowicach koło Gubina. Tymczasowy, prowizoryczny most powstał w celu transportowania maszyn i materiałów budowlanych dla firmy która zajmowała się budową granicznego terminala. Most na Nysie Łużyckiej szybko jednak odkryli gangsterzy.

Przekupili strażników pilnujących przejścia i nocą po rozjeżdżonych błotnistych drogach, zaczęły kursować TIRY Carringtona i jego gangu. W kraju towar rozładowywano w lasach, przeładowywano na inne ciężarówki i  ruszano ze spirytusem  w Polskę. Prokuraturze udało się udowodnić 20 takich transportów. Inną metodą przemytu dużych ilości alkoholu było opisywanie w dokumentach spirytusu jako m.in. odmrażacz do szyb. Sprawiało to, że przy minimalnych kosztach alkohol przejeżdżał przez granicę bez większego ryzyka.

To właśnie wspomniany, prowizoryczny most miał stać się zarzewiem konfliktu, który prasa okrzyknęła wojną zgorzelecką i która pochłonęła kilkanaście ofiar. Jacek B. ps. „Lelek” współpracownik „Carringtona”, nie zgadzał się ze sposobem prowadzonych transportów. Uważał, że należy je robić po cichu i pojedynczo, Zbigniew M. chciał jednak puszczać ciężarówki jak najczęściej nie zważając na ryzyko.

Pewnego razu jeden z ludzi Lelka o pseudonimie Pomyk postanowił zorganizować transport na własną rękę. Dodatkowo podczas przejazdu nieuważny kierowca uszkodził konstrukcje mostu a miejscu zaczęła przyglądać się policja, utrudniając tym samym pracę przemytnikom. Wtedy drogi gangsterów się rozeszły. Lelek stworzył własną grupę uniezależniając się od „Carringtona”. Do jego grupy zaczęli przechodzić również bliscy współpracownicy Króla spirytusu min. Jarosław J. oraz bracia Dariusz i Tomasz P. „Carington” postanowił reagować.

W marcu 1998 roku  Jacek P. Lelek oraz jego kierowca Jerzy K. wracali z dyskoteki Młyn w Gryfowie Śląskim. Kiedy przemieszczali się w stronę Lwówka Śląskiego, zorganizowano na nich zasadzkę. Na jezdnię, którą jechali w swoim BMW zrzucono drewniany przydrożny słup i otworzono ogień w kierunku pojazdu. Jacka P. uratowała sprawność i umiejętności kierującego, który na bardzo małej przestrzeni zawrócił pojazd i mężczyznom udało się uciec.

26 maja tego samego roku około północy przy ulicy Zamiejsko – Lubańskiej w Zgorzelcu strzały rozległy się po raz drugi. Do 8 Białorusinów wynajmujących w tej okolicy mieszkanie otworzono ogień z dwóch samochodów.

Dwie osoby zginęły na miejscu, dwie kolejne zostały ranne. Sprawa nie została  do końca wyjaśniona, jednak uważa się iż przybysze ze Wschodu zostali ściągnięci do Zgorzelca w celu zlikwidowania „Lelka” i jego ludzi. Jako że nie ukrywali się zbytnio, o ich obecności szybko doniesiono „Lelkowi”, który postanowił ubiec płatnych zabójców. Chwilę przed napadem ostrzec Białorusinów przyjechał Piotr M. ps. „Pedro” syn „Grubego Janka” – jednego z bossów na tym terenie i bliskiego współpracownika „Carringtona”.

Nie zdążył jednak wykonać swego zadania i sam został ranny. Zeznał później, że wśród strzelających rozpoznał Jarosława J. i braci P. – Ludzi „Lelka”.   Sąd jednak uniewinnił Tomasza P. zaś drugi z braci zginął dwa tygodnie później. Jarosław J. w 2002 roku za udział w tych wydarzeniach został skazany na 25 lat więzienia. Wyrok został jednak później zmniejszony do 15. Zaatakowani w Zgorzelcu Białorusini twierdzili zgodnie, że z porachunkami nie mają nic wspólnego a do Polski przyjechali w celu zakupienia samochodu.

Na kolejne krwawe porachunki nie trzeba było długo czekać. Doszło do nich dwa tygodnie później w opuszczonym domu w miejscowości Modrzewie koło Wlenia. To w tym miejscu przetrzymywano porwanego wcześniej człowieka „Caringtona” niejakiego „Grzywę.” Nie wiadomo jak długo człowiek ten był więziony przez gangsterów, wiadomo natomiast, że został odbity przez swoich kompanów.

Podczas akcji wszyscy czterej porywacze zostali zastrzeleni – trzech z nich znaleziono skrępowanych z ranami postrzałowymi, ciało czwartego odnaleziono  w pobliskiej studni. W Modrzewiach zginął min. Dariusz P. bliski kompan „Lelka” oraz Arkadiusz P. „Pomyk”- człowiek, który przyczynił się do wybuchu wojny zgorzeleckiej. Według prokuratury na miejscu zbrodni osobiście był sam „Carrington”.

Miesiąc później pod hotel Baron w Jeleniej Górze podjechał mężczyzna, który nie wysiadając z auta oddał strzały do stojących tam trzech mężczyzn. Osobami, które zostały zaatakowane byli ponownie ludzie „Lelka”. Jackowi B. nie pomógł fakt że po jego stronie opowiedział się boss z wybrzeża – „Nikoś”. Zaatakowane pod hotelem osoby to  niejaki Ryży oraz dwóch jego ochroniarzy. Napastnik strzelający z pistoletu z tłumikiem ranił wszystkich trzech mężczyzn.

31 sierpnia tego samego roku ofiarą miał zostać sam „Carringtorn”. Ok. godziny 15. Przed wejściem do jego bloku przy ul. Budowlanych 12 w Zawidowie, eksplodowała bomba. Wychodzący z mieszkania Zbigniew M.cudem uniknął śmierci. W wyniku wybuchu gangster doznał poparzenia twarzy, ręki oraz uszkodzenia oka. Po krótkiej hospitalizacji i złożeniu zeznań puszczono go do domu.Eksplozja zdalnie odpalanego ładunku była na tyle silna, że uszkodziła schody w budynku a z okien wyleciały szyby. Zbigniew M. sąsiadom którzy doznali szkód w wyniku zdarzenia zafundował nowe okna.

Apogeum gangsterskich porachunków nastąpiło tydzień później.

W nocy z 6 na 7 września na bocznej drodze prowadzącej z Leśnej do Bożkowic zastrzelono 5 młodych mężczyzn. Młodzi ludzie poruszający się Fordem Sierra należeli do lokalnego gangu złodziei samochodów. Nie mieli jednak nic wspólnego ani z jedna ani z druga stroną zgorzeleckiego konfliktu.  Feralnej nocy mężczyźni uprzednio bawili się Zajeździe Leśnym w Lwówku Śląskim. Warto zaznaczyć ,że lokal ten prowadzony był przez Włochów, podejrzewanych w swoim kraju o napady rabunkowe i przynależność do mafii. Prawdopodobnie utrzymywali oni też kontakty z „Carringtonem”.

Po wyjeździe z dyskoteki młodzi złodzieje aut zauważyli samochód swojego dłużnika Marka J.W samochodzie oprócz właściciela auta znajdowali się również  Valerian K. człowiek który kilka dni wcześniej podłożył bombę „Carringtonowi” oraz Marek W. który prawdopodobnie tę bombę skonstruował.

Młodzi mężczyźni postanowili złapać Marka J. i odebrać dług w wysokości kilkuset złotych. Valerian K. – obywatel Rosji i weteran Afganistanu był przekonany że właśnie ścigają ich ludzie „Carringtona”, którzy chcą się zemścić za ostatni zamach.

Kierujący Escortem Marek W. przyśpieszył  i zjechał na pobocze. Marek J. uciekł do lasu, natomiast Valerian K. wyjął karabinek maszynowy i przygotował się na przyjazd Forda Sierry. Kiedy auto pojawiło się w zasięgu strzału, oddał serię w kierunku kierowcy zabijając go na miejscu. Pozostałą czwórkę wyciągnął z auta i kolejno uśmiercał strzałem w tył głowy.

Po egzekucji napastnicy oddalili się z miejsca zdarzenia. Valerian K. podczas akcji odbezpieczył również granat ręczny, którego jednak nie użył. Trzymał  go w drodze powrotnej tak długo aż udało mu się zabezpieczyć go gwoździem. Ten również granat przyczynił się do zatrzymania Rosjanina podczas rutynowej kontroli. Znaleziona na miejscu zbrodni zawleczka pomogła organom ścigania połączyć osobę Valeriana K. z egzekucją w Leśnej. Przestępcę skazano go na dożywocie. Drugi z obecnych na miejscu zbrodni, Marek W., zginął 30 października 1998, kiedy to w jego własnym mieszkaniu eksplodowała bomba, którą konstruował.

Po wydarzeniach w Leśnej policja uznała że czas zakończyć krwawą wojnę i pod koniec września 1998 roku wraz ze strażą graniczą przeprowadziła wielką obławę na gangi grasujące przy zachodniej granicy. Zatrzymano wówczas ponad 100 osób w tym samego „Carringtona”. Zarekwirowano kilkadziesiąt sztuk broni palnej oraz kilkadziesiąt kg materiałów wybuchowych. Oprócz Zbigniewa M. na ławie oskarżonych zasiadło 26 osób w tym Jan M. ps. „Gruby Janek” i pięciu strażników granicznych. Grupie „Carringtona” postawiono zarzut przemytu do Polski 2 mln litrów spirytusu co przez nie zapłacone podatki i akcyzę doprowadziło skarb państwa do utraty 154 mln zł.

Król spirytusu milczał długi czas. W końcu jednak kolejni współpracownicy zaczęli systematycznie sypać i przyznawać się do winy. Podobnie postąpił sam „Carrington”, który złożył obszerne zeznania i przyznał się do winy. Dzięki temu, w kwietniu 2000 roku, po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji zgodzono się na wypuszczenie go z aresztu w którym spędził 19 miesięcy. Ogłoszenia wyroku jednak się nie doczekał.

Dwa lata po wyjściu na wolność podczas jazdy na rowerze górskim uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego  doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Stan zdrowia oskarżonego sprawił że został on wyłączony ze sprawy a w późniejszym czasie również ubezwłasnowolniony. Obecnie mieszka wraz z matka w miejscowości pod Zgorzelcem.

Ludzie z grupy „Carringtona”  otrzymali symboliczne kary –  od 6 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności oraz niewielkie grzywny. Jan. M ps. „Gruby Janek” oskarżony i skazany w innym procesie za kierowanie grupą przestępczą i handel narkotykami wyszedł na wolność w 2007 roku. Wyjechał na stałe do Holandii.

Na początku 2002 roku we Wrocławiu zatrzymano Jacka B. „Lelka”. Postawiono mu zarzuty kierowania grupa przestępczą, organizację napadów i zlecenia zabójstwa. Gangster opuścił więzienie w Wołowie w październiku 2016 roku po odsiedzeniu prawie całego 15-letniego wyroku.

Należy dodać, że również młodszy brat „Carringtona” – Ryszard, noszący pseudonimy „Azja” lub „Mały Carrington” posiadał własną grupę przestępczą. Gang, którym kierował wraz ze swoim tureckim współpracownikiem grasował na terenie Gorlic i Zgorzelca. Przestępcy dokonywali wymuszeń poprzez podkładanie bomb pod samochody i budynki. Azja wpadł w ręce policji w 2000 roku po ponad dwóch latach poszukiwań.

Został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Po odsiedzeniu wyroku wrócił w okolice Zgorzelca. Co ciekawe, jego współpracownik który sądzony był w Niemczech, otrzymał wyrok aż 25 lat więzienia.

 

Zostaw odpowiedź