Zatrzymano członków gangu, przemycającego do Polski i Niemiec nielegalnych imigrantów min. z Syrii

fot. zatrzymanie podejrzanych. PK
0 816

Na polecenie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu dokonali zatrzymania czterech członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, będących organizatorami przemytu imigrantów.

W toku postępowania prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalili, że zatrzymani organizowali przemyt szklakiem bałkańskim.

Nielegalni imigranci pochodzili z Syrii, Afganistanu oraz Jemenu, i byli przewożeni na terytorium Polski oraz Niemiec. Sprawcy przy użyciu samochodów dostawczych dokonywali przerzutów nielegalnych imigrantów z największego na Węgrzech obozu dla uchodźców mieszczącego się w miejscowości Bicske w pobliżu Budapesztu. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy dokonali przemytu co najmniej 93 nielegalnych imigrantów. 

Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty z art. 264 par. 3 kodeksu karnego oraz art. 258 par. 1 kodeksu karnego, w tym udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej skupiającej przemytników, którzy działali na terytorium państw bałkańskich, Węgier, Polski oraz Niemiec.

W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że podejrzani są znanymi postaciami środowiska krakowskich pseudokibiców. Z popełnianych przestępstw sprawcy uzyskali korzyść majątkową w wysokości co najmniej 50 000 euro. 

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Za zarzucane oskarżonym czyny grozi odpowiedzialności karna do 12 lat.

Zatrzymania są kontynuacją postępowania, które w maju 2018 roku zostało zakończone skierowaniem wobec 11 osób aktu oskarżenia. 

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: PK

Zostaw odpowiedź