Z OSTATNIEJ CHWILI: El Chapo uznany za winnego!

fot. El Chapo w rękach wojska
1 8 950

Ława przysięgłych uznała Joaquína “El Chapo” Guzmána winnym każdego z zarzucanych mu przestępstw.

Decyzja w sprawie narkobarona kończy trwający blisko trzy miesiące proces sądowy.

El Chapo został uznany winnym wszystkich 10 zarzucanych mu czynów. Najważniejszym z nich było stworzenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, handel narkotykami na potężną skalę, oraz zlecanie morderstw.

Kolejne zarzuty, które doprowadził do skazania Guzmana to produkcja i sprzedaż kokainy, metaamfetaminy, heroiny, marihuany, a także pranie pieniędzy i przestępstwa popełnione z użyciem broni.

Reszta zarzutów dotyczy przemytu i dystrybucji kokainy.

Ława przysięgłych składająca się z 7 kobiet i 5 mężczyzn potrzebowała 5 dni zanim ogłosiła werdykt. El Chapo po usłyszeniu werdyktu nie okazał żadnych emocji.

Proces narkobarona zaczął się w listopadzie 2018 roku, po tym jak schwytany przestępca został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych 19 stycznia 2017 roku.

Meksykański narkoboss w swojej przestępczej karierze zasłynął  dwoma brawurowymi ucieczkami z więzień.

fot. wyjście tunelu, którym uciekł El Chapo

Podczas procesu przeciwko bossowi zeznawało wielu skruszonych przestępców, którzy wyjawiali mroczne sekrety Guzmana. Wyjawiono m.in. że miał wręczyć łapówkę byłemu prezydentowi Meksyku w wysokości 100 mln dolarów.

Skruszeni członkowie karteli opowiadali też o tam jak Guzman zlecał zabójstwa swoich przyjaciół a nawet członków rodziny. Mordowani mieli być wszyscy, którzy nie chcieli się podporządkować lub nie okazali bossowi odpowiedniego szacunku.

Jedna z ofiar, miała być postrzelona osobiście przez El Chapo, który następnie rozkazał zakopać rannego żywcem.

Pod koniec procesu pojawiła się także informacja, że słynny mafioso uprawiał seks z nieletnimi dziewczynkami, mającymi zaledwie po 13 lat. Młode dziewczyny „dostarczane” były na jedno z jego rancz. Guzman nazywać miał je „witaminami”, gdyż wierzył że seks z nimi wydłuża mu życie.

Dzięki swojej pozycji, Guzman stał się jednym z najbogatszych przestępców na świecie.

Jak zeznał jego były kompan Miguel Angel „El Gordo” Martinez, El Chapo „miał domy na każdej plaży, rancza w każdym stanie”.

W mieście Guadalajara miał ranczo, na którym był dom, basen, kort tenisowy, a nawet zoo. Znajdowały się w nim lwy, tygrysy, pantery, krokodyle i jelenie. Po jego terenie Guzman przemieszczał się kolejką, z której mógł oglądać zwierzęta.

fot. jedna z posiadłości El Chapo, materiały prasowe

Był czterokrotnie żonaty. Posiadał cztery prywatne samoloty oraz jacht nazwany „El Chapito”. Miał posiadłości na każdym wybrzeżu. Jedną z najdroższych był dom w Acapulco o wartości 10 mln dolarów.

Narkoboss był tez ponoć bardzo hojny i lubił rozdawać prezenty. Według Martineza pewnego razu miał kupić 50 aut – Mercury Cougar, Fordy Thunderbird, oraz samochody marki Buick, każdy z nich kosztował co najmniej 30 tysięcy dolarów. Wszystkie zostały rozdane członkom kartelu. El Chapo obdarowywał ich także m.in zegarkami wysadzanymi diamentami.

Guzman jest też miłośnikiem broni. Jego ulubioną była ta wysadzana diamentami z jego inicjałami na rękojeści. W jego arsenale znalazły się także m.in złote karabiny. Podobno na wakacje z rodziną zabierał nawet wyrzutnie rakiet.

Przestępca wpadł w ręce mundurowych w styczniu 2016 roku.

Oczekuje teraz na decyzje sędziego, którą będzie najprawdopodobniej ogłoszenie dożywotniego pozbawienia wolności w zakładzie karnym o maksymalnym rygorze.

źródło: rollingstone.com /online-mafia.pl

1 komentarz
  1. El Polaco mówi

    Z ostatniej chwili. El Chapo skazany na dożywocie.

Zostaw odpowiedź