Współpraca CBŚP z Interpolem, Europolem i DEA doprowadziła do przejęcia 1,4 miliarda zł
Podczas briefingu prasowego 6 września, Prokurator Generalny ogłosił międzynarodowy sukces w walce z przestępstwem prania brudnych pieniędzy.
– Dzięki nowym przepisom o konfiskacie rozszerzonej prokuratorom udało się zabezpieczyć ponad 1,4 mld zł pochodzących z handlu narkotyków i oszustw internetowych – powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Pieniądze z kont bankowych przestępców przejmie Skarb Państwa. To największe w historii polskiej prokuratury zabezpieczenie pieniędzy na poczet przepadku.
Rekordowe zabezpieczenie to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych.
Postępowanie jest prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy CBŚP, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).
– Zabezpieczenie pieniędzy było możliwe m.in. dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji kodeksu karnego w tym ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Analiza akt sprawy i przepisów o konfiskacie rozszerzonej pozwoliła na wydanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, w ramach którego na rachunku depozytowym prokuratury zabezpieczono kwotę 1 421 231 880,23 zł.
Sprawa dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych (phishingu).
Pieniądze przestępców były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w małym mieście centralnej Polski, na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek.
Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych przestępczych operacji finansowych.
Podejrzanych w tej sprawie jest pięć osób, dwie Polki i trzech obcokrajowców.
Dwie osoby są już tymczasowo aresztowane, w stosunku do trzeciej wszczęto procedurę Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Wobec dwóch kolejnych prowadzone są czynności procesowe.
Źródło: po.gov.pl