Wprowadzili do obiegu fałszywe banknoty o wartości prawie 1,5 mln euro

fot. pixabay
1 2 625

Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu śledztwo w sprawie podrobienia i puszczenia w obieg podrobionych banknotów Euro o różnych nominałach i w łącznej kwocie nie mniejszej niż 1.400.000,00 Euro.

W toku podjętych czynności zatrzymano jednego ze sprawców tego przestępczego procederu, który został tymczasowo aresztowany, natomiast dwaj pozostali współsprawcy poszukiwani są listami gończymi.

Jak ustalono w toku śledztwa, Tomasz Z. na początku 2018 roku nabył urządzenie, które umieścił w użytkowanym przez siebie obiekcie położonym w Zgorzelcu. Na powyższym urządzeniu drukował podrobione banknoty Euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych.

W tym przestępczym procederze współdziałał drugi podejrzany w tym śledztwie Adrian Cz., który zlecił i dostarczył Tomaszowi Z. środki do wykonania i wydrukowania falsyfikatów banknotów Euro, a następnie odebrał je w celu wprowadzenia do obiegu. 

Podrobione banknoty Euro Adrian Cz. wspólnie i w porozumieniu z trzecim  współsprawcą  – Grzegorzem Cz., w marcu 2018 roku wprowadzili do obrotu w kantorze wymiany walut przy autostradzie A-4. Podczas transakcji wymiany kwoty niemal półtora miliona Euro na ponad sześć milionów złotych wprowadzili w błąd nabywcę co do autentyczności banknotów, przekazując mu fałszywe pieniądze. 

Pokrzywdzony, który po otrzymaniu banknotów Euro zorientował się, że są one podrobione, zawiadomił o zdarzeniu Policję. Przeszukanie zarówno kantoru wymiany walut jak i drukarni w Zgorzelcu pozwoliło na zabezpieczenie dowodów przestępstwa.

W obiekcie drukarni ujawniono i zabezpieczono także podrobione produkty lecznicze, środki farmaceutyczne oraz linię do ich produkcji. 

Po zatrzymaniu, Tomaszowi Z. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia dwóch przestępstw :

-podrobienia w okresie od lutego do marca 2018 roku  w Zgorzelcu banknotów Euro o różnych nominałach, o łącznej wartości nie mniejszej niż 1.400.000,00 Euro w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych.

-sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych oraz środków farmaceutycznych, w tym leku o nazwie Nodritropin Simple Xx w celu ich rozprowadzenia innym osobom.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dwaj pozostali współsprawcy tego przestępczego procederu tj. Adrian Cz. i Grzegorz Cz., którzy podejrzani są również o wprowadzenie do obrotu fałszywych banknotów, ukrywają się przed organami ścigania i są poszukiwani przez  Prokuraturę Okręgową w Legnicy listami gończymi.

źródło: pk.gov.pl

1 komentarz
  1. J mówi

    Adrian i Grzesiu się nie ukrywają, na instagramie dziewczyny jednej z nich życie toczy się dalej, wycieczki i restauracje.

Zostaw odpowiedź