Wpadli z heroiną wartą 13 mln złotych. Narkotyki zostały przemycone na zlecenie tureckiego gangu

Fot. policja.pl
0 2 408

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone od 2020 roku przez policjantów CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Oskarżono 6 osób, które usłyszały łącznie 30 zarzutów związanych z udziałem w gangu i przestępstwami narkotykowymi. Działania były prowadzone przy wsparciu pomorskiej KAS. Sprawa dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków m.in. heroiny z Iranu do krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

W marcu 2020 roku funkcjonariusze niemieckiego Celnego Urzędu Śledczego w Hamburgu, we współpracy z policjantami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszami pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, przejęli dwa kontenery na terenie portu w Hamburgu. Deklarowanym w dokumentach towarem miały być prefabrykaty płyt kartonowo-gipsowych wyprodukowane w Iranie.

Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że we wnętrzu płyt gipsowych ukryty był „dodatkowy” ładunek. Funkcjonariusze znaleźli łącznie 146 kg heroiny, o czarnorynkowej hurtowej wartości ponad 13 mln zł, a detalicznej nawet ponad 30 mln zł. Ustalono, że kontenery zostały nadane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i następnie poprzez Niemcy miały docelowo trafić do Gdyni. Z ustaleń śledczych wynika, że ładunek nadał Polak na zlecenie tureckiej grupy przestępczej z Królestwa Niderlandów.

Kolejne czynności w tej sprawie funkcjonariusze przeprowadzili w maju 2020 roku na Pomorzu, kiedy to skontrolowali pojazd wraz z przyczepą, wewnątrz którego znaleźli marihuanę, amfetaminę i MDMA. Policjanci zatrzymali kierującego samochodem mieszkańca Trójmiasta, który w prokuraturze usłyszał zarzut dotyczący wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających.

Na tym działania polskich funkcjonariuszy nie zakończyły się. Weryfikując posiadane informacje ustalili, że odbiorcami narkotyków na terenie Polski miało być 3 mieszkańców Pomorza. W listopadzie 2020 roku, dwóch mężczyzn zatrzymano na terenie województwa pomorskiego, a jeden z nich został doprowadzony na czynności z Aresztu Śledczego.

W toku kolejnych czynności wykonywanych w śledztwie, podejrzanych doprowadzano do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz związane z obrotem znacznymi ilościami środków odurzających. Dodatkowo jeden z zatrzymanych jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Łącznie oskarżono w tej sprawie 6 osób, a czyny objęte aktem oskarżenia dotyczą 30 zarzutów m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udzielania, posiadania oraz przemytu znacznych ilości narkotyków. W toku śledztwa, 4 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Za te przestępstwa grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź