Włoska mafia może zyskać na kryzysie wywołanym koronawirusem

Fot. Giuseppe Governale, materiały prasowe
0 2 410

Służby zwalczające przestępczość zorganizowaną obawiają się, że pandemia Covid-19 może spowodować większą aktywność przestępców w całym kraju.

Jak twierdzi antymafijny śledczy Giuseppe Governale, włoskie klany z powodu panującego kryzysu „musiały przejść do defensywy”, jednak zaczynają powoli organizować się do ataku.

Według ekspertów około 65% małych i średnich przedsiębiorstw jest zagrożonych bankructwem. Taką sytuację z pewnością wykorzysta mafia, która nieustannie żeruje na upadających firmach, wzbogaca się na lichwie, wymuszeniach i wyłudzeniach.

„Wystarczy spojrzeć w portfolio mafii, żeby zobaczyć jak dużo mogą zyskać na pandemii” – powiedział Roberto Saviano w wywiadzie z Repubblica.

„Mafia wie co masz i tego chce, i to weźmie, i będzie zabierać” – dodał.

Śledczy Governale ostrzega – „Mafia już dokładnie planuje na czas gdy gospodarka zacznie się odbudowywać. Będzie krążyć dużo pieniędzy. Będą szukać luk w systemie. Będziemy musieli mieć oczy szeroko otwarte na każde podejrzane operacje, nowe firmy, fikcyjne korporacje”.

Z powodu koronawirusa od końca lutego ponad 2500 osadzonych więźniów opuściło zakłady karne i zostało objętych aresztem domowym. Wśród nich znajdują się m.in. członkowie 'Ndranghety, którzy na pewno wykorzystają zaistniałą sytuację.

Źródło: France 24.com

Zostaw odpowiedź