Wielka piramida finansowa. Ponad 600 tysięcy poszkodowanych
Służby Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która odpowiada za oszukanie ponad 600 tysięcy osób.
Podejrzani działali od 2019 roku. Mieli oni obiecywać wysokie stopy zwrotu przy niewielkim ryzyku inwestycyjnym – taki sposób oszustwa nazywany jest „schematem Ponziego”. Przestępcy na piramidzie finansowej spowodowali straty w kwocie przekraczającej 250 milionów dolarów.
27 sierpnia służby przeszukały 48 obiektów w obwodzie kijowskim, winnickim oraz w Odessie. Śledczy ustalili, że podejrzani prali pieniądze poprzez legalne działalności. Funkcjonariusze namierzyli ponad 20 osób, które odpowiadały za transakcje finansowe przeszło stu firm.
Od 2019 roku podejrzani zdążyli kupić m.in. 18 luksusowych pojazdów – każdy o wartości co najmniej 100 tysięcy dolarów, biżuterię, a nawet wyspę na rzece Dniepr wraz ze znajdującymi się na niej nieruchomościami.
Służby Bezpieczeństwa Ukrainy nie przekazały informacji o tym, kto stał za stworzeniem piramidy finansowej. Jak jednak ustaliła ukraińska niezależna agencja informacyjna „Unian”, chodzi najprawdopodobniej o firmę B2B Jewelry, która oferowała kupno biżuterii ze stopniowym zwrotem, w wysokości od 260 do 416 procent.
Źródło: Służby Bezpieczeństwa Ukrainy