W wieku 83-lat zmarł twórca kartelu z Cali. Był narkotykowym rywalem Pablo Escobara

Fot. Gilberto Rodriguez Orejuela
0 7 939

W szpitalu zmarł jeden z największych narkobaronów w historii. Doniesienia o jego śmierci potwierdziła najbliższa rodzina.

83-letni Gilberto Rodríguez Orejuela w latach 70. razem z bratem Miquelem oraz innymi narkobaronami założył kartel z Cali. W czasach swojej świetności organizacja niemal całkowicie kontrolowała światowy handel kokainą. W 1995 roku doszło do rozbicia kartelu i aresztowania największych bossów, wśród których znalazł się m.in. Gilberto, a niedługo później dołączył do niego jego brat.

Zostali oni skazani na 15 lat pozbawienia wolności i trafili do kolumbijskiego więzienia, gdyż prawo zabraniało ekstradycji obywateli Kolumbii. Gilberto znany również jako „Szachista” po kontrowersyjnej decyzji sądu odzyskał wolność już po 7 latach ze względu na dobre sprawowanie. Ponownie aresztowano go w 2003 roku i tym razem zgodnie z nowym prawem wraz ze swoim bratem został ekstradowany do USA.

Amerykański sąd skazał narkobarona na 30 lat więzienia. „Szachista” trafił do zakładu karnego w Butner w Północnej Karolinie, gdzie spędził resztę życia. Już w ostatnich latach miał poważne problemy ze zdrowiem.

Gilberto Rodríguez Orejuela zmarł w wieku 83-latach, a wiadomość o jego śmierci przekazał prawnik narkobarona David O. Markus – „Dzieci i żona Gilberto Rodrígueza Orejuela z żalem informują, że we wtorek 31 maja 2022 roku o godzinie 18:54 ich ojciec oraz mąż zmarł po walce z chłoniakiem”.

Źródło: Guardian

Zostaw odpowiedź