W Szwecji powstało zjawisko „gangfluencera”. 2021 rok rekordowy pod względem strzelanin

0 4 771

Szwecja ma za sobą krwawy rok. Był on rekordowy pod względem liczby strzelanin. W wyniku użycia broni, na ulicach zginęło wiele ofiar, w tym również osoby, które nie były celem ataków.

Skala przestępczości w Szwecji jest na tyle duża, że zaistniało zjawisko „gangfluencera”. Słowo powstało z połączenia „gang” oraz „influencer” i oznacza osobę powiązaną z przestępczością zorganizowaną, która promuje kryminalny półświatek za pomocą social mediów. Za sprawą Rady Języka Szwedzkiego „gangfluencer” weszedł do oficjalnego użytku.

W 2021 roku odnotowano 330 strzelanin. Zginęło w nich tyle samo ofiar, co w 2020 roku, czyli 47. Natomiast 110 osób zostało rannych. W strzelaninach ginęli nie tylko ludzie powiązani ze światem przestępczym, ale także artyści, nieletnie osoby czy funkcjonariusze policji.

Do głośnego zabójstwa doszło pod koniec czerwca, kiedy to 17-letni imigrant z Afryki zastrzelił 33-letniego policjanta, a następnie uciekł na elektrycznej hulajnodze. Za zabójstwo został skazany jedynie na 8 lat więzienia.

W wyniku strzelaniny pomiędzy dwoma gangami ranne zostało także rodzeństwo. W lipcu na przedmieściach Sztokholmu starły się ze sobą dwie grupy przestępcze. W wyniku wymiany ognia przypadkowo postrzelony został 6-letni chłopiec i jego rok młodsza siostra.

Najgłośniejszym zabójstwem była jednak egzekucja popularnego rapera znanego jako „Einar”. 19-latek został zastrzelony w pobliżu swojego mieszkania w dzielnicy Hammarby Sjoestard. Wcześniej w wieku 17-lat został uprowadzony i zgwałcony. Najpierw porwanie zlecił inny artysta Yasin, jednak do niego nie doszło. Następnie porwał go raper Haval, który został skazany za to na 2 lata więzienia.

Według raportów podsumowujących 2021 rok najniebezpieczniejszym miastem była stolica, czyli Sztokholm. Zginęły tam 24 osoby. Zgodnie z danymi organów ścigania, przestępczością zorganizowaną w stolicy zajmuje się co najmniej 1,5 tysiąca osób. W skład przeciętnej grupy wchodzi około 20 członków, a ich wiek to od 14 do 77 lat.

Sprawcami strzelanin są głównie imigranci, młodzi mężczyźni z Bliskiego Wschodu lub Afryki, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej. 85 procent podejrzanych o udział w strzelaninach urodziło się w innym kraju lub ma przynajmniej jednego rodzica cudzoziemca. Dla porównania takie rodziny stanowią 34 procent szwedzkiego społeczeństwa.

Gangi wykorzystują osoby małoletnie, gdyż dotychczas mogły one liczyć na znacznie mniejsze wyroki za dokonane zabójstwa. Zmieniło się to jednak od 1 stycznia 2022 roku i osoby poniżej 21 lat za napady, gwałty, zabójstwa czy nielegalne posiadanie broni, będą karane jak dorośli.

Źródło: polsatnews.pl/hs.fi

 

Zostaw odpowiedź