Twórca kartelu z Guadalajara schwytany. Za jego głowę oferowano 20 mln dolarów

Fot. Rafael Caro Quintero
0 3 625

Meksykańskie organy ścigania schwytały kolejnego narkobarona. Za pomoc w doprowadzeniu do jego zatrzymania amerykańskie władzy oferowały ogromne pieniądze.

15 lipca w ręce służb trafił 69-letni Rafael Caro Quintero. Jest to jeden z twórców oraz były szef kartelu z Guadalajara. Amerykańskie organy ścigania od 2013 roku próbowały schwytać narkobarona, który ma odpowiadać za głośne zabójstwo.

Narkobaron ma stać za torturowaniem i zabójstwem Enrique “Kikiego” Camareny, do którego doszło w 1985 roku. „Kiki” padł ofiarą meksykańskich przestępców, gdyż był agentem DEA działającym pod przykrywką.

Quintero został skazany na 40 lat pozbawienia wolności, jednak już po 28 latach zgodnie z decyzją sądu apelacyjnego wyszedł na wolność. Narkobaron zdążył ukryć się przed służbami, zanim sąd najwyższy odpowiedział na zwolnienie go z więzienia. Quintero powrócił do handlu narkotykami, a stosunki między amerykańskimi i meksykańskimi władzami mocno się pogorszyły.

W 2013 roku Quintero trafił na listę najbardziej poszukiwanych przez FBI, a amerykańskie władze wyznaczy nagrodę w wysokości 20 milionów dolarów za pomoc w jego schwytaniu. Jest to rekordowa kwota za głowę przestępcy narkotykowego.

Amerykańskie władze będą starać się o ekstradycję. Jeśli trafi do USA, nie będzie mógł być ponownie sądzony za zabójstwo agenta DEA, jednak odpowie za przestępstwa narkotykowe i prawdopodobnie resztę życia spędzi w więzieniu.

Źródło: The Guardian

Zostaw odpowiedź