Trwa walka służb z nielegalnymi wyrobami tytoniowymi

fot. zabezpieczona maszyna do produkcji fajek
0 1 279

Przestępcy nieustannie podejmują próbę zarobienia pieniędzy na bezakcyzowych wyrobach tytoniowych. Zaledwie w ciągu kilku dni CBŚP, SG i KAS zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów i udaremniło 3 próby przemytu. Łączna wartość zabezpieczonej kontrabandy to niecałe 5 mln złotych.

Działania służb przeprowadzone w ostatnim czasie zapobiegły przestępczemu procederowi. Funkcjonariusze w jednej z hal na terenie powiatu konińskiego zlikwidowali kompletną linię do produkcji papierosów.

W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono 1,2 mln sztuk papierosów, blisko 3,4 tony krajanki tytoniowej i odpadu papierosowego oraz inne półprodukty (filtry, owijki itp.) o szacunkowej wartości w sumie ponad 3,5 mln zł. Fabryka produkowała 3 tysiące papierosów na minutę.

Podczas działań zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku od 24 do 59 lat (Polaka, Łotysza i trzech obywateli Mołdawii). Funkcjonariusze zaskoczyli podejrzanych w trakcie nielegalnej produkcji.

W Prokuraturze Rejonowej w Koninie przedstawiono cudzoziemcom zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, zaś Polak usłyszał zarzut pomocnictwa w nielegalnej produkcji papierosów.

Z wstępnych ustaleń śledczych wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatków mogą wynieść blisko 6 mln zł.

Ponadto w wyniku dwóch kontroli, przeprowadzonych w ostatnich dniach przez funkcjonariuszy Oddziału Straży Granicznej ujawniono łącznie 43 145 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej ponad 593 tysięcy złotych. W obydwu przypadkach kontrabanda ukryta była w wagonach pociągów towarowych relacji Brześć-Małaszewicze. Zawinięte w czarną folię pakiety papierosów jechały w legalnym ładunku zrębki drewnianej.

fot. papierosy ukryte w trocinach

Niecodzienną próbę przemytu podjął także 29-letni mieszkaniec Zielonej Góry. Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali do kontroli drogowej jego samochód ciężarowy, w którego części ładunkowej znajdował się jeszcze jeden pojazd – Fiat Ducato.

W przewożonym samochodzie funkcjonariusze ujawnili 840 000. sztuk papierosów bez żadnych znaków akcyzy o szacunkowej wartości prawie 578 000. zł. Właścicielem towaru okazał się kierowca ciężarówki.

fot. prześwietlony samochód z nielegalnymi papierosami

źródło: policja.pl,strazgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź