Świadek koronny aresztowany za potrójne zabójstwo. Dzięki jego zeznaniom rozbito gang „Krakowiaka”

Fot. zatrzymanie podejrzanego, policja
0 4 694

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie i małopolskich policjantów wyjaśniono sprawę zabójstwa z 2000 r. dokonanego w Jurczycach. Dwaj mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

ŚWIADEK KORONNY ARESZTOWANY W SPRAWIE POTRÓJNEGO ZABÓJSTWA

22 listopada około godziny 1:00 policjanci  Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie zatrzymali 45-latka, gdy wracał samochodem do domu. Następnie około godziny 6:00, krakowscy policjanci wraz z poznańskimi kontrterrorystami  weszli do mieszkania drugiego podejrzewanego  52-latka z Poznania.

Drugi z zatrzymanych to Krzysztof P. ps „Loczek”, świadek koronny, który pomógł w ujawnieniu wielu przestępstw, jakie miały na swoim koncie konkurencyjne gangi Jacka M. ps. „Marchewa” i Zbigniewa Ś. ps. „Pyza”. Swoimi zeznaniami pogrążył również gang Janusza T. ps. „Krakowiak”.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie, gdzie usłyszeli zarzuty zabójstwa trzech osób. W postawieniu im zarzutów przysłużył się zebrany przez śledczych na tym etapie sprawy materiał dowodowy oraz  m.in. technika kryminalistyczna, która przez ostatnie 20 lat bardzo się rozwinęła.

24 listopada, na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie  zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Jako motywy zbrodni brane są pod uwagę różne wersje, ale na ten moment najbardziej wiarygodną jest ta związana z odzyskiwaniem długu.

PODEJRZANI ODPOWIEDZĄ ZA ZBRODNIĘ Z 2000 ROKU

Do zabójstwa doszło w nocy z 8/9 września 2000 r., w jednym z domów jednorodzinnych w Jurczycach w powiecie krakowskim. Zwłoki trojga osób: 44-letniej właścicielki posesji, jej 37-letniego konkubenta oraz 30-letniego mężczyzny, który przebywał w ich domu w interesach, ujawnił 9 września 2000 r. znajomy kobiety, który przyszedł do niej w odwiedziny.

Na miejsce skierowani zostali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Razem z  prokuratorem prowadzali oględziny oraz zabezpieczali wszelkie ślady. Wszystkie ofiary jak ustalono, zginęły od strzału z broni palnej. Podczas oględzin na miejscu zdarzenia, trwających prawie tydzień, zabezpieczono 250 różnego rodzaju śladów.

W sprawie tego potrójnego zabójstwa zostało wszczęte śledztwo, prowadzone przez policjantów z KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.  Podczas postępowania badane były wszelkie możliwe wątki i tropy, prześwietlane były powiązania towarzyskie oraz biznesowe ofiar. Przesłuchiwano mieszkańców miejscowości, w której doszło do zabójstwa, jak również wszystkie osoby mogące mieć jakiekolwiek informacje w tej sprawie – tj.  blisko 100 świadków.

Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa się pogorszyła. Badano ten wątek i inne potencjalne tła sprawy. Działania te nie doprowadziły wówczas do ustalenia i zatrzymania sprawców, a śledztwo zostało umorzone w 2002 roku.

Pomimo formalnego umorzenia postępowania, małopolscy policjanci operacyjnie zajmowali się tą sprawą, szukając nowych wątków i tropów (sprawę analizowało także „Archiwum  X”). W 2007 roku policjanci dotarli do nowych dowodów, jednak nie były one wystarczające do postawienia zarzutów.

W połowie 2020 r. śledczy, przy okazji przesłuchania w innej sprawie, uzyskali informacje dotyczące zabójstwa w Jurczycach. Prokuratura Regionalna w Krakowie zdecydowała o podjęciu na nowo śledztwa w sprawie tego potrójnego zabójstwa. Po weryfikacji nowych informacji oraz po uzyskaniu kolejnych dowodów ustalono osoby podejrzewane. Okazało się, że mężczyźni Ci nie znali się z ofiarami wcześniej i w poprzednich latach nie byli w kręgu podejrzewanych.

Źródło Policja.pl
Zostaw odpowiedź