Straż graniczna rozbiła zbrojną grupę przestępczą [VIDEO]

0 1 116

fot.nadwislanski.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, o udział w której podejrzanych jest 8 cudzoziemców, w tym jej organizator. Członkowie grupy usłyszeli zarzuty dotyczące produkcji, przemytu oraz dystrybucji znacznych ilości nielegalnych papierosów. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 100 mln zł.

 

Trwające od kilku miesięcy czynności w sprawie, prowadzone przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przy współpracy ukraińskich i mołdawskich służb, doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, wyspecjalizowanej w nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów akcyzowych – głównie papierosów, oraz ich przemycie poza granice Polski. Trzon grupy stanowiło 7 mężczyzn i jedna kobieta. Są to obywatele Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Gruzji. Wśród zatrzymanych jest organizator całego procederu, 50 – letni ob. Ukrainy. Niektórzy członkowie gangu są dobrze znani europejskim organom ścigania.

Z zebranych materiałów wynika, że grupa przestępcza od maja 2017 roku, w ramach swojej nielegalnej działalności, wyprodukowała i wprowadziła do obrotu ponad 96 mln sztuk papierosów. Skarb Państwa z tytułu należnych podatków mógł ponieść straty w wysokości co najmniej  100 mln zł.

Akcja miała miejsce 13 marca br. na terenie woj. kujawsko – pomorskiego, w miejscowościach Włocławek i Skąpe.  Grupy realizacyjne weszły na 8 adresów zamieszkania oraz do hali przemysłowej, w której odbywała się regularna produkcja papierosów. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości papierosów oraz 2,5 tony tytoniu, a także kompletną linię produkcyjną, której wydajność szacuje się na ok. 60 tys. papierosów na godzinę. W miejscach zamieszkania członków grupy przestępczej funkcjonariusze ujawnili nielegalne 4 sztuki broni palnej, 260 sztuk amunicji, dwa tłumiki oraz jeden granat bojowy.

Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy przebywali na terytorium RP legalnie. W związku z popełnionym przestępstwem Straż Graniczna zweryfikuje zasadność ich pobytu w Polsce.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Organizator dodatkowo usłyszał zarzut kierowania grupą, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 10. Ponadto niektórzy członkowie grupy odpowiedzą za nielegalne posiadanie broni i urządzeń wybuchowych.

Sąd Rejonowy we Włocławku, na wniosek prokuratora, w stosunku do 7 zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów. Wobec jednej osoby zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania terytorium RP.

źródło: nadwislanski.strazgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź