Straż Graniczna rozbiła grupę, która handlowała ludźmi

0 567

fot.straż graniczna

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem ludźmi oraz organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Wietnamu z Polski do krajów Europy Zachodniej. Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast trzem pozostałym członkom grupy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Akt oskarżenia wobec czterech obywateli naszego kraju to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Funkcjonariusze SG rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się nielegalnym przerzutem obywateli Wietnamu z Polski na zachód Europy. Członkowie grupy zajmowali się także przerzutem przez naszą granicę małoletnich cudzoziemców, których wprowadzano w błąd co do warunków przyszłej pracy w celu wykorzystania ich do pracy o charakterze przymusowym.

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu, pozyskiwali środki transportu oraz kierowców, którzy za wynagrodzeniem przewozili obywateli Wietnamu przez granicę naszego kraju. Z zebranego w sprawie materiału wynika, że grupa, która działała na przełomie 2014 i 2015 roku, zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej dla nie mniej niż 272 obywateli Wietnamu. Podczas działań realizowanych przez funkcjonariuszy SG zatrzymano czterech członków grupy – trzech mieszkańców województwa mazowieckiego oraz jednego mieszkańca województwa łódzkiego. Dwóch zatrzymanych nadal przebywa w areszcie, natomiast wobec pozostałych dwóch zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

W toku prowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono 8 paszportów osób narodowości wietnamskiej, ponad 30 000 zł w różnych walutach, środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy i ekstazy w ilości 26 tabletek. Zabezpieczono także telefony komórkowe, komputerowe nośniki danych oraz dokumenty, które są dowodami w sprawie.

Członkom grupy przedstawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy naszego kraju, handlu ludźmi, przywłaszczania cudzych dokumentów oraz posiadania środków odurzających.

Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności natomiast pozostałym członkom grupy trzem mężczyznom w wieku 29, 47 oraz 54 lat grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: www.strazgraniczna.pl

 

Zostaw odpowiedź