Schwytano syna bossa mafii paliwowej. Miał wyprać ponad 270 milionów złotych

fot. CBA
0 4 984

16 listopada 2020 roku wspólne działania Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i funkcjonariuszy łódzkiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby w śledztwie dotyczącym działania ,,mafii paliwowej” na terytorium RP w latach 2013-2018.

Zatrzymany to obywatel Łotwy, który pełnił w przestępczym schemacie funkcję prezesa zarządu oraz udziałowca spółki zajmującej się obrotem paliwem w latach 2013 – 2015. Mężczyzna jest również synem ukrywającego się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jednego z założycieli i kierujących grupą przestępczą – Igorsa T., poszukiwanego m.in. międzynarodowym listem gończym z tzw. czerwoną notą Interpolu.

Faktury na kwotę 1,3 miliarda złotych

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku podejrzany usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posłużenia się nierzetelnymi fakturami na łączną kwotę około 1,3 mld złotych i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln złotych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT, a także udziału w praniu pieniędzy w kwocie ponad 270 mln złotych.

Środki zapobiegawcze

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu Rejonowego w Białymstoku z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielając argumentację prokuratora zastosował areszt na okres 3 miesięcy.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika z poczynionych w toku śledztwa ustaleń grupa przestępcza wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury i dokumentację księgową.  Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 700 milionów złotych.

Kolejny etap śledztwa

Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty usłyszało łącznie 110 podejrzanych. 12 osób jest tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych prokurator postanowił o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych (łącznie na kwotę przewyższającą 5 mln złotych) i zakazów opuszczania kraju.

Zabezpieczono majątek sprawców, w tym także w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej na łączną kwotę blisko 13 mln złotych. Zabezpieczone zostały nieruchomości i ruchomości, w tym 4 luksusowe samochody sportowe wartości ok. 2.8  mln. złotych,  a także środki pieniężne w gotówce i na lokacie bankowej oraz udziały w spółkach.

Źródło: pk.gov.pl

 

Zostaw odpowiedź