Rząd USA uważa, że El Chapo szykuje się do ucieczki

fot. El Chapo, DEA
1 16 860

Czekający na przeniesienie do najbardziej strzeżonego więzienia na świecie, meksykański narkobaron na początku miesiąca skarżył się na niedogodności i ciężkie warunki z jakimi musi sobie radzić. Według rządu, „kombinacje” Chapo i jego obrońców to przygotowywanie planu ucieczki.

Obrońcy El Chapo w związku ze skargami skazanego, zwrócili się do rządu o lepsze warunki aresztu narkobossa. Guzman miał m.in. nie otrzymywać wymaganej ilości wody oraz jedzenia, narzekał także na ciągły hałas i brak zatyczek do uszu. (Więcej na ten temat można znaleźć tutaj)

Adwokaci wspomnieli także o braku regularnych ćwiczeń. Według nich El Chapo powinien 2 godziny dziennie spędzać na zewnątrz, tym bardziej że „od 2 lat nie miał możliwości oddychać świeżym powietrzem, ani zobaczyć promieni słonecznych”.

Amerykański rząd w swojej odpowiedzi zaznaczył, że jedyne miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu jest przykryte siatką, co ułatwia ewentualną ucieczkę.

W 1981 roku więźniowie próbowali dokonać ucieczki wcześniej rozcinając tę siatkę, w związku z czym „W tym przypadku jakiekolwiek ćwiczenia na zewnątrz byłyby szczególnie problematyczne dla tego skazanego”.

„Skazany z powodzeniem zaplanował i dokonał ucieczki z dwóch placówek o wysokim stopniu bezpieczeństwa” – czytamy w odpowiedzi ze strony rządu.

Rząd także zapewnia, że El Chapo ma możliwość korzystania z kilku różnych sprzętów do ćwiczeń m.in. roweru stacjonarnego oraz orbitreka. Skazany ma także dostęp do okna, tym samym do świeżego powietrza i słońca.

Obrońcy Guzmana mają tydzień aby zareagować na odpowiedz rządu.

El Chapo 25 czerwca ma zostać przeniesiony do ADX Florence, odosobnionego zakładu karnego w Kolorado, o najwyższym stopniu bezpieczeństwa.

źródło: cnn.com, dailymail.co.uk

1 komentarz
  1. Gg mówi

    El Chapo niewinny

Zostaw odpowiedź