Ruszył proces „starego pruszkowa”. Chodzi o 193 mln złotych

Fot. "Słowik", materiały prasowe
0 8 663

W Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył kolejny proces członków gangu pruszkowskiego i chronionej przez niego grupy wyłudzającej podatki VAT. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. Andrzej Z. ps. Słowik, Janusz P. ps. Parasol i Leszek D. ps. Wańka.

Akt oskarżenia w sprawie składa sie z ponad dwóch tysięcy dwustu stron. Prokurator Krzysztof Gienas ponad dwie godziny odczytywał jego skróconą wersję.

– Sprawa dotyczy dwóch grup przestępczych i jest przykładem przenikania się przestępczości gospodarczej i kryminalnej. Jedna z grup zajmująca się przestępczością gospodarczą w ramach swojej działalności wykorzystywała fundusze drugiej grupy, którą kierowała osoba związana z tzw. starą grupą pruszkowską. W ten sposób doszło do nawiązania współpracy między tymi dwoma konglomeratami przestępczymi – mówił Gienias.

Zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Sebastiana W. zajmowała się między innymi oszustwami vatowskimi. Grupa działała od 2013 do 2017 roku w Warszawie, Wrocławiu innych miastach Polski, a także w Czechach i Niemczech.

Członkowie gangu pruszkowskiego mieli zajmować sie ochroną grupy kierowanej przez Sebastiana W.

Prokuratura postawiła łącznie ponad dwieście zarzutów. Główne dotyczą oszustw gospodarczych, m.in. wystawiania nierzetelnych faktur i prania brudnych pieniędzy, ale także pobić i wymuszeń rozbójniczych.

Najcięższe zarzuty dotyczą szefów obu grup przestępczych, Sebastiana W. i Andrzeja Z. pseudonim Słowik. Działalność obu organizacji znacznie uszczupliła skarb państwa. W wyniku przestępstw skarbowych to strata w wysokości 193 milionów złotych.

Proces prowadzi sędzia Piotr Maksymowicz. Sąd wyznaczył dotąd 33 terminy rozpraw, sięgają do czerwca.

Źródło: polskieradio24.pl

Zostaw odpowiedź