Ruszył proces odwoławczy gangu „Krakowiaka”

fot. Janusz T., mat. prasowe
0 5 702

Po kilku wcześniejszych nieudanych próbach,w piątek 29 marca, udało się otworzyć przewód sądowy w procesie odwoławczym Janusza T., ps. Krakowiak i innych oskarżonych, odpowiadających m.in. za udział w jego gangu.

Z powodów licznych wniosków i sporów natury proceduralnej i formalnej sprawa nie mogła rozpocząć się od czerwca ubiegłego roku .

Oskarżeni odpowiadają za ponad 40 czynów, m.in. za zabójstwa i napady rabunkowe. Nieprawomocny wyrok w procesie gangu Janusza T. zapadł w październiku 2016 r. Był to drugi proces w tej sprawie. Część poprzedniego wyroku, dotyczącą najpoważniejszych przestępstw, uchylił sąd apelacyjny, nakazując sądowi okręgowemu powtórzenie procesu.

W pierwszej instancji „Krakowiak” został skazany na 25 lat więzienia, podobnie jak Marek M., ps. Oczko, oskarżony o zlecenie grupie Janusza T. jednego z zabójstw. Karę dożywocia sąd wymierzył uważanemu za egzekutora gangu Zdzisławowi Ł., ps. Zdzicho. Ten ostatni już na etapie rozpoznawania apelacji został wyłączony z głównego procesu i będzie odpowiadał w osobnym. Termin jego rozprawy odwoławczej wyznaczono na 4 czerwca.

Sąd w wyroku z I instancji zastrzegł, że „Krakowiak” będzie mógł się ubiegać o zwolnienie z więzienia po 20 latach, a „Zdzicho” po 30. Pozostałym wymierzył od 2 do 10 lat pozbawienia wolności. Na więzienie w zawieszeniu skazał tylko Andrzeja K., który przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia obciążające kolegów.

Rozprawa odwoławcza miała rozpocząć się jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas Zdzisław Ł. złożył wniosek o zmianę składu orzekającego. Jak przekonywał, ci wyłonieni do tej sprawy już wcześniej w innych procesach przesądzili o winie jego i innych oskarżonych.

Niedługo później katowicki sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie do tej sprawy innego sądu apelacyjnego. Argumentował, że nie ma możliwości prawnej, by skompletować skład orzekający – brakuje sędziów karnistów, którzy wcześniej nie orzekaliby w procesach grupy „Krakowiaka”.

Sąd Najwyższy nie uwzględnił tych argumentów. Także sędziowie z innych wydziałów Sądu Apelacyjnego w Katowicach, nie tylko karnego, są w stanie wnikliwie i sprawnie poprowadzić tę sprawę – uznał SN. Obecny skład tworzą głównie sędziowie orzekający na co dzień w sprawach cywilnych.

W grudniu 2018 roku Zdzisław Ł. złożył kolejny wniosek o wyłączenie także obecnego sędziów. Przyłączyli się do niego obrońcy także innych oskarżonych. Powoływali się m.in. na to, że niektórzy członkowie składu sądzącego nigdy nie orzekali w sprawach karnych.

Sami cywiliści, którzy w pisemnych oświadczeniach odnieśli się do stanowiska oskarżonych i obrony, uznali, że są podstawy do wyłączenia ich z tej sprawy. Decydujący w tej sprawie jednoosobowy skład sądu apelacyjnego nie zgodził się z tym i wniosków o wyłączenie cywilistów nie uwzględnił.

źródło: PAP/Polsatnews.pl

Więcej o gangu „Krakowiaka”:

Zostaw odpowiedź