Przerzucili do Polski co najmniej 26 ton kontrabandy. Trzy osoby trafiły do aresztu
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu (7 lipca 2020 roku) funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali zatrzymania 3 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przemytu hurtowych ilości tytoniu, który następnie był wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów. Zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego i par. 3 kodeksu karnego oraz popełnienia przestępstwa skarbowych.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożona są karą do 3, 10 oraz 5 lat pozbawienia wolności.
Tymczasowe aresztowanie
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Importowali tytoń do Polski
W toku postępowania prowadzonego przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza dokonująca przemytu na teren Rzeczpospolitej znacznych ilości tytoniu działała od stycznia 2017 roku.
Grupa wykorzystywała do swojej przestępczej działalności podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie Czech oraz Republiki Federalnej Niemiec, które dokonywały importu suszu tytoniowego od oficjalnie działających firm bułgarskich. Następnie tytoń był przewożony do magazynu położonego na terenie Niemiec w pasie przygranicznym z Polską. W toku postępowania ustalono, że susz jest nielegalnie przewożony do Polski i wykorzystywany przez inne grupy w produkcji wyrobów papierosowych.
Prezesami podmiotów gospodarczych byli obywatele polscy, którzy nadzorowali transport tych produktów jak i rozliczenia finansowe. Do tego celu wykorzystywali rachunki rozliczeniowe prowadzone w polskich placówkach bankowych należące do kontrolowanych przez nich firm zagranicznych.
Mechanizm działania
Mechanizm zastosowany przez członków tej grupy bazuje m.in na wykorzystywaniu różnic w opodatkowaniu suszu tytoniowego występujących na terenie państw unijnych oraz na unikaniu przepisów ustawy o systemie drogowego i kolejowego przewozu towarów (SENT). Dzięki temu susz trafiał na rynek polski z pominięciem obowiązków podatkowych w Polsce jak i zagranicą.
Wprowadzili 26 ton suszu tytoniowego
Prokurator ustalił, że członkowie grupy przestępczej systematycznie wprowadzali susz tytoniowy na teren Polski gdzie był on wykorzystywany jako surowiec w nielegalnych fabrykach papierosów działających na terenie całego kraju. Dotychczasowo ustalono, iż grupa w okresie od października 2018 r. do czerwca 2020 wprowadziła na terenie Polski prawie 26 ton suszu tytoniowego co skutkowało uszczupleniem należności budżetowych z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego w kwocie ponad 13 milionów złotych.
5 ton suszu tytoniowego zatrzymano na terenie Niemiec
W wyniku działań funkcjonariuszy Straży Granicznej przeprowadzonych wspólnie z Urzędem Celno – Skarbowym w Gorzowie Wlkp. oraz przy współpracy z niemiecką służbą celną Landu Saksonii dokonano przejęcia na terenie Niemiec 5 ton suszu tytoniowego przygotowanego do transportu na teren Polski (w magazynie oraz w załadowanych pojazdach) oraz trzech pojazdów, które służyły do jego przewozu.
Prokurator zabezpieczył mienie
W toku postępowania prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dokonał zabezpieczeń majątkowych w postaci pieniędzy w wysokości ponad 180 tysięcy złotych, kilku tysięcy euro oraz kliku tysięcy dolarów amerykańskich. Prokurator dokonał również blokady rachunku bankowego wykorzystywanego do transakcji przeprowadzanych przez grupę.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Źródło: pk.gov.pl