Przemycili z Holandii narkotyki za 4 mln złotych. 16 osób zatrzymanych przez policję

Fot. zatrzymanie podejrzanego, policja
0 2 877

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie (12 kwietnia 2021 roku) funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji przy wsparciu CPKP BOA oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji zatrzymali 14 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni w wieku od 28 do 69 lat. Dwie kolejne osoby zostały doprowadzone z Aresztów Śledczych, gdzie odbywały karę pozbawienia wolności. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora sześć osób trafiło do aresztu. Przeprowadzone zatrzymania są już kolejnymi w śledztwie prowadzonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Przemycali narkotyki z Holandii do Polski

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała od 2007 do 2017 roku. Członkowie grupy dokonywali obrotu znacznymi ilościami narkotyków w postaci marihuany, amfetaminy, kokainy, heroiny oraz środków psychotropowych w postaci tabletek ecstasy. Narkotyki były przywożone z Holandii, a następnie rozprowadzane m.in. w Warszawie i okolicznych miejscowościach, Sierpcu, Płocku, Łomży, Mławie, Płońsku. Zatrzymani nabywali środki odurzające, następnie sprzedawali je kolejnym osobom. Z działalności tej uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił 16 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przemyt i handel narkotykami kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu znacznymi ilościami narkotyków kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty handlu bronią bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Członkowie grupy dokonali przemytu, a następnie wprowadzili do obrotu na terenie Polski marihuanę w ilości 220 kilogramów o wartości ponad 3 milionów złotych. Ponadto grupa wprowadziła do obrotu kokainę, tabletki ecstasy, heroinę, mefedron oraz amfetaminę o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec 7 osób środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił 6 wniosków i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec kolejnego z podejrzanych Sąd zastosował środki o charakterze nieizolacyjnym. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozory Policji.

 

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź