Prokuratura USA oskarża prezydenta Hondurasu i innych polityków o współprace z przemytnikami narkotyków

fot. obecny prezydent Hondurasu, materiały prasowe
0 1 956

Dokument zawierający 49 stron odnosi się do obecnej głowy państwa Juana Orlando Hernándeza, jego młodszego brata Juana Antonio “Tony” Hernándeza, oraz byłego prezydenta Porfirio Lobo.

Według amerykańskiej prokuratury, politycy z Hondurasu współpracują z gangami narkotykowymi w zamian za korzyści majątkowe pozwalające utrzymać się przy władzy i kontrolować kraj.

Prezydent Hernández miał m.in wykorzystać 1,5 mln dolarów pochodzących z handlu narkotykami do prowadzenia kampanii wyborczej w 2013 roku. Pieniądze miały zostać przeznaczone na łapówki, prezenty czy przysługi dla lokalnych polityków.

Dokumenty odnoszą się także do polityka Lobo, który to nadzorował drogę do objęcia władzy przez Hernándeza. Były prezydent od handlarzy narkotyków miał wielokrotnie otrzymywać kwoty w wysokości co najmniej miliona dolarów.

Co więcej żona byłego prezydenta w 2018 roku usłyszała zarzuty w sprawie defraudacji 700 tysięcy dolarów z publicznego funduszu. Natomiast jego syn Fabio w 2017 roku został skazany na 24 lata pozbawienia wolności za handel narkotykami.

Młodszy brat prezydenta, Tony w ubiegłym roku został aresztowany w Miami pod zarzutem przemytu tysięcy kilogramów kokainy na teren Stanów Zjednoczonych.

Prokuratorzy opisywali go jako „brutalnego, handlarza, który przemycił tony narkotyków”. Miał on działać pod ochroną innych polityków, funkcjonariuszy policji, straży granicznej oraz wojska.

Tony miał także być zamieszany w co najmniej dwa morderstwa wrogich przemytników. Jednego z nich dokonał funkcjonariusz, który został później awansowany na szefa policji.

źródło: washingtonpost.com

Zostaw odpowiedź